TotalMoney.pl: 6 banków musi obniżyć oprocentowanie pożyczek gotówkowych

przez | 27/02/2009

6 banków – spośród 24 przeanalizowanych przez porównywarkę finansową TotalMoney.pl – musi obniżyć oprocentowanie pożyczek gotówkowych. Przekracza ono bowiem poziom 22 proc. maksymalnego oprocentowania, które zostało określone w wyniku ostatniej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Od wczoraj, tj. 26 lutego 2009 roku, obowiązują nowe wysokości stóp procentowych NBP, w tym między innymi stopa lombardowa, której aktualna wysokość to 5,5 proc. Czterokrotność stopy lombardowej NBP wyznacza maksymalną, dopuszczoną w tzw. Ustawie antylichwiarskiej wysokość oprocentowania, które mogą pobierać banki od kredytów udzielanych swoim klientom. Ponieważ obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wyniosła 0,25pp., to maksymalne oprocentowanie z dotychczasowego poziomu 23 proc. obniżone być musi o 1pp. do poziomu 22 proc.

Najszybciej na decyzję RPP zareagowały banki: BPH, CitiFinancial i Invest Bank, obniżając oprocentowanie pożyczek o 1 pp. Niższe o 0,75 pp. odsetki zapłacimy także w agencjach i u pośredników PKO BP, ale w oddziałach banku ciągle jeszcze pozostało ono na niezmienionym poziomie. Do obniżenia oprocentowania zobowiązane są jeszcze: BZ WBK (obecnie oprocentowanie do 22,99 proc.), GE Money Bank (obecnie do 22,60 proc.), Dominet Bank (obecnie do 23 proc.), AIG Bank (obecnie do 23 proc.) oraz Getin Bank (obecnie od 22 proc.).

Do poziomu 22 proc. musi obniżyć się także oprocentowanie kart kredytowych w takich bankach, jak: BPH (obecnie 22,9 proc.); GE Money Bank (obecnie dla transakcji bezgotówkowych 22,6 proc.; Pekao SA (obecnie 23 proc.); Cetelem Bank (obecnie 22,98 proc.); Lukas Bank (obecnie 23 proc.); Citi Handlowy  (obecnie 22,92 proc.); Bank Millennium (obecnie 23 proc.); mBank (obecnie do 23 proc.); HSBC (obecnie 22,9 proc.); MultiBank (obecnie 22,proc.).

„Warto pamiętać, że obniżka stóp procentowych przez RPP nie wpływa na obniżenie oprocentowania we wszystkich bankach. Obliguje ona tylko te banki, w których poziom oprocentowania przekracza czterokorotność ustalonej stopy lombardowej. Zmiany w wysokości odsetek odczują więc tylko te osoby, które zaciągnęły pożyczki w bankach stosujących najwyższe oprocentowanie, np. BPH pod wpływem dwóch ostatnich obniżek stóp procentowych (z 27 stycznia i z 25 lutego) obniżył oprocentowanie już o 4 proc., a mimo to jest ono wyższe niż w Volkswagen Banku, którego oprocentowanie (17,7 proc.) pozostało na niezmienionym poziomie” – podsumowuje Tomasz Litwiniuk, główny analityk TotalMoney.pl

Banki zobowiązane są do niezwłocznej zmiany stawek oprocentowania kredytów zgodnie z zapisami określonymi w tzw. Ustawie antylichwiarskiej, czyli stosowania maksymalnych stawek oprocentowania w wysokości do 22 proc. Zmiany stóp procentowych NBP obowiązują od 26 lutego 2009 roku.

www.TotalMoney.pl