Cenne umiejętności

przez | 26/02/2009

Człowiek uczy się przez całe życie – to prawda, dlatego warto korzystać z każdej nadarzającej się okazji, aby rozszerzać kompetencje, możliwości i umiejętności. Dzięki temu zwiększymy swoje szanse na rynku pracy i staniemy się atrakcyjniejsi dla potencjalnych pracodawców.

W dzisiejszych czasach tytuł magistra przed nazwiskiem na nikim nie robi już wrażenia, a już na pewno nie jest decydującym podczas rozmowy o pracę. Doświadczenie, języki i ciągłe dokształcanie się – to teraz jest w cenie. Branie udziału w kursach, poszerzanie swoich kompetencji, a także zdobywanie umiejętności, często z zupełnie różnych dziedzin, ma kilka podstawowych plusów.

Udział w dodatkowych szkoleniach świadczy o naszej chęci do ciągłego poszerzania wiedzy. Pracodawcy lubią osoby, które nie zamierzają stać w miejscu – są ambitne, chcą się rozwijać, a zdobyte umiejętności wykorzystywać z korzyścią dla firmy. Większe kompetencje to także szansa na szybszy awans. To one często mogą nas wyróżnić spośród grona pracowników.

bedzinUcz się, ucz…

O wachlarz swoich umiejętności, a także zasób wiedzy, najlepiej dbać przez całe życie – nawet wtedy, gdy jeszcze nie myślimy o podjęciu pracy. Już uczniowie i studenci powinni korzystać z możliwości, które oferują im instytucje organizujące wszelkiego rodzaju kursy. Wszystko po to, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej, konkurując z innymi kandydatami, którzy podobnie jak my mogą pochwalić się jedynie wiedzą zdobytą w szkole, móc wyciągnąć asa z rękawa. – Młodzież uczestnicząca w organizowanych przez nas niedawno szkoleniach brała udział między innymi w zajęciach z zakresu orientacji zawodowej i ratownictwa medycznego – wspomina Katarzyna Szoch-Jędrys z Fundacji Świat Dzieciom, organizator programu „Wykorzystaj Szansę – zdobądź nowe umiejętności” – Uzyskana wiedza, potwierdzona certyfikatami Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji, może okazać się pomocna  podczas poszukiwania pracy w takich zawodach, jak na przykład sanitariusz, opiekun, strażak czy wychowawca kolonijny.

Wszelkie kursy, szkolenia i inne zajęcia edukacyjne kojarzą nam się często z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów. Wbrew pozorom wiedzę można zdobywać także za darmo. – Coraz więcej organizacji korzysta z możliwości dofinansowywania projektów edukacyjnych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – stwierdza Katarzyna Szoch-Jędrys – Dzięki temu krąg potencjalnych uczestników automatycznie się poszerza – często o osoby, którym umiejętności zdobyte podczas szkoleń mogą być najbardziej przydatne.