6 kroków do przyszłej emerytury

przez | 26/02/2009

1. Zaplanuj swoją przyszłość. Zanim zaczniesz myśleć o swojej przyszłości emerytalnej, zastanów się, jaką wysokość świadczeń chciałbyś otrzymać. Podejdź do tego realnie i obiektywnie. Zestaw prognozę wszystkich przyszłych kosztów ze swoich marzeniami i oczekiwaniami. Suma ta powinna stanowić punkt wyjścia dla odpowiedniego doboru narzędzi, które mogą Ci ją zapewnić.

2. Zacząłeś pracę – wybierz, zanim wybiorą Ciebie. Pamiętaj, że jeśli rozpoczynasz pracę, jesteś zmuszony zapisać się do OFE. Nie pozwól, aby Cię wybrano! To ważne by Twoje pieniądze były inwestowane w sposób jaki Ty zaakceptujesz i rozumiesz. Musisz się zgadzać z polityką inwestycyjną przedsiębiorstwa któremu powierzasz swoje ciężko zarobione złotówki.

3. Nie zaniżaj swoich dochodów. Pamiętaj, że wysokość Twojej emerytury zależy od wielu czynników, między innymi od kwoty Twojego dochodu w latach aktywności zawodowej. Dlatego może zdarzyć się, że prowadząc działalność gospodarczą i próbując trochę zaoszczędzić dzisiaj, możesz znacznie więcej stracić jutro.

4. Zła decyzja może kosztować majątek. Wycofanie jednostek uczestnictwa z funduszu czy TFI, który wybrałeś np. parę lat temu, może okazać się finansową klęską. Tego tupu inwestycje mają charakter długoterminowy, a firmy, które je oferują zabezpieczają się przed możliwością straty klienta. Dlatego też zdarza się, że rezygnując nawet po 5 latach z inwestycji, stracisz połowę zainwestowanych w nią pieniędzy. Zanim więc podpiszesz umowę, uważnie ją przeczytaj i dowiedz się więcej o warunkach ewentualnej rezygnacji.

5. Ryzyko! Stać Cię na to? Pamiętaj, że emerytura z ZUS i OFE posiada gwarancje wypłacalności. Z prywatnych TFI niekoniecznie. Dlatego dobrze przemyśl komu i na jak długo zamierzasz powierzyć swoje oszczędności. Może okazać się, że ryzyko jakie ponosisz jest zbyt wielkie. Dodatkowo możesz spotkać się z brakiem etyki i inwestowaniem pieniędzy niezgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Przecież chodzi tu także o przyszłość Twoich najbliższych.

6. Masz oszczędności? Pozwól im się pomnażać! Jeśli zarobiłeś pieniądze wykraczające poza kwotę niezbędną do realizacji bieżącej konsumpcji, nie odkładaj ich na półkę. Jeśli nie dzisiaj, jutro znajdzie się powód do ich wydania. W takiej sytuacji lepiej wpłacić ją na konto oszczędnościowe czy lokatę.

Autorem poradnika jest Andrzej Krasnodębski, Dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu w Pocztylion-Arka PTE S.A.