SAS Institute na liście „100 Najlepszych Pracodawców” magazynu Fortune

przez | 25/02/2009

Firma SAS Institute, lider w dziedzinie Business Intelligence po raz kolejny znalazła się na liście “100 Najlepszych Pracodawców” magazynu Fortune.  Lista ta publikowana jest od 12 lat i SAS pojawia się na niej co roku, zajmując wysokie pozycje. W tym roku firma SAS zajęła 20 pozycję i dodatkowo została wyróżniona w zestawieniach firm zapewniających najlepszą opiekę nad dziećmi, najwyższej klasy świadczenia zdrowotne oraz efektywne programy wspierające procesy zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

“Pracownicy są największą wartością dla naszej firmy i staramy się zapewnić im warunki, które z jednej strony motywują do kreatywności i innowacyjności, a z drugiej pozwalają zachować równowagę pomiędzy pracą i życiem prywatnym .” – powiedział Jenn Mann, wiceprezes ds. zasobów ludzkich w firmie SAS Institute. “Nasze działania mają głębokie uzasadnienie biznesowe. Zadowoleni i zaangażowani pracownicy gwarantują dobrą jakość oprogramowania i usług, co  przekłada się na trwałe relacje z klientami i wysoki poziom ich lojalności.”

Wszystkie praktyki zarządzania w SAS Institute są oparte na założeniu, że w branży, w której najważniejszy jest kapitał intelektualny, firma powinna koncentrować się na przyciąganiu i zatrzymywaniu talentów. Od lat firma jest wyróżniana za swą innowacyjność i zapewnianie pracownikom komfortowych warunków pracy.  Siedziba SAS Institute w Cary składa się z kilkunastu budynków biurowych rozmieszczonych na rozległym terenie z jeziorem i lasami.   Na terenie campusu dostępny jest basen, klub fitness, boiska sportowe, firmowe centrum medyczne oraz przedszkole dla dzieci. Pracownicy mogą też korzystać z wielu innych udogodnień. Taki a nie inny model działalności sprawia, że lojalność wśród pracowników SAS jest wyjątkowo wysoka. Rotacja pracowników wynosi około 4% – w branży, w której normą jest 22%. Jest to istotna oszczędność dla firmy, ponieważ pozyskanie i zatrudnienie nowego pracownika jest dużym kosztem. Ponadto niższa rotacja pracowników dobrze wpływa na relacje z klientami.

W 2004 r., dzięki konsekwentnej obecności SAS w rankingu najlepszych pracodawców, firma uzyskała status członka „Hall of Fame” – elitarnej grupy 22 firm, które nieprzerwanie od 1998 roku były obecne na liście  „100 Najlepszych Pracodawców” Fortune.

Pełne rankingi i towarzyszące im opisy zostały opublikowane w numerze  magazynu Fortune z dnia 2 lutego, aktualnie są dostępne na stronie www.fortune.com/bestcompanies.

Ponad 81 tysięcy pracowników z 353 firm wzięło udział w badaniu. Great Place to Work Institute opracowuje listę “100 Najlepszych Pracodawców’” na podstawie dwóch kryteriów: oceny zasad polityki i kultury organizacyjnej każdej z firm oraz opinii pracowników firmy. Większą wagę przypisują oni tej ostatniej ocenie – dwie trzecie punktów pochodzi z odpowiedzi pracowników na ankietę zawierającą 57 pytań, wysyłaną do co najmniej 400 losowo wybranych pracowników każdej firmy. W ankiecie tej pracowników pyta się o takie rzeczy, jak ich stosunek do kierownictwa, zadowolenie z pracy oraz poczucie koleżeństwa w firmie. Pozostała jedna trzecia punktów przydzielana jest na podstawie oceny składu demograficznego każdej firmy, jej programów w zakresie wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych oraz kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.