Przejdź do treści

Portal Inwestycje.pl ma już 2 lata

W lutym 2009 roku portal finansowy www.inwestycje.pl obchodzi swoje drugie urodziny. Od debiutu w 2007 roku serwis przeszedł dynamiczny proces rozwoju, obecnie jest jednym z największych i najchętniej czytanych polskich serwisów finansowych. Wraz z pozostałymi portalami spółki E-Financial S.A. tworzy Grupę mediową Inwestycje.pl, która jest dzisiaj liczącym się uczestnikiem polskiego rynku mediów internetowych.

Inwestycje.pl – poznaj możliwości

Od dwóch lat istnienia portal Inwestycje.pl z powodzeniem realizuje swoje główne cele – informacyjny, budowania marki i umacniania swojej pozycji na rynku mediów internetowych, w segmencie „Biznes-Finanse-Prawo”.

– Najważniejszym było przede wszystkim zaistnieć na rynku mediów finansowych w Polsce jako odpowiedź na wzrastające w Polsce zainteresowanie różnymi formami lokowania kapitału, jego wykorzystywania i pomnażania. Rynek finansowy domagał się powstania multimedialnego narzędzia z myślą o wszystkich zainteresowanych inwestowaniem, zarówno firm, przedsiębiorców, jak również osób szukających rzetelnej wiedzy finansowej. Odpowiedzieliśmy na powyższe potrzeby pomysłem, posiadamy wizję rozwoju, duży potencjał i zaangażowanie. Od początku inwestujemy przede wszystkim w informację, ważną z punktu widzenia każdego inwestora. Na tym fundamencie budujemy markę portalu jako liczącego się źródła informacji i atrakcyjnego miejsca dla reklamodawców. – mówi Grzegorz Czapla, Prezes Zarządu E-Financial S.A.

Obecnie serwis jest liczącym się źródłem informacji i wiedzy w obszarze finansów, biznesu, inwestycji. Giełda, gospodarka, nieruchomości, biznes, fundusze inwestycyjne, finanse firmy, finanse osobiste, ubezpieczenia, rynek pracy, wreszcie część lifestyle’owa, to najważniejsze obszary tematyczne serwisu, prezentowane w formie aktualności z rynku, komentarzy, poradników, opinii ekspertów. Do tego nowoczesny design, unikalne rozwiązania funkcjonalne, wzrastająca z każdym miesiącem oglądalność, kampanie promocyjne w mediach, obecność redaktorów portalu w mediach, w charakterze ekspertów, współpraca z Partnerami oraz bardzo dobre pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych, budują markę portalu i powodują coraz większe zainteresowanie reklamodawców ofertą całej Grupy Inwestycje.pl.

– Czyta nas niemal pół miliona unikalnych użytkowników miesięcznie, generują oni blisko 2 miliony odsłon. Taki wynik po dwóch latach od startu to nasz powód do dumy. Już w czerwcu 2007 roku debiutowaliśmy w ogólnym zestawieniu serwisów tematycznych i od tamtego czasu jesteśmy w nim stale obecni, coraz bliżej pierwszych pozycji w rankingu. – mówi Grzegorz Czapla. – Internat nie jest obecnie łatwym rynkiem. Konkurencja jest duża, wszyscy uatrakcyjniają swoje możliwości dotarcia do czytelnika i reklamodawcy. Nasz sposób na utrzymanie pozycji to przede wszystkim trzymanie się przyjętej polityki redakcyjnej, wprowadzanie nowych rozwiązań, budowanie i poszerzanie zespołu ludzi, a także promocja, obecność w mediach i inwestowanie w dobrą, rzetelną, wartościową informację – dodaje Prezes Czapla.

Od debiutu w lutym 2007…

Inwestycje.pl to pierwszy polski portal, który dokonał podziału rynku finansowego na Inwestycje Tradycyjne i Inwestycje Alternatywne. Usystematyzował tym samym informacje na temat możliwości lokowania kapitału według podziału powszechnie obowiązującego na rzeczywistym rynku. Inwestycje Tradycyjne to przede wszystkim kompleksowe informacje z GPW, z zakresu instrumentów dłużnych, informacje ze spółek (IPO, rynek niepubliczny) oraz na temat Nowego Rynku. Z kolei dział Inwestycje Alternatywne oferuje pełen zakres informacji z rynku Forex, funduszy hedgingowych, private equity, produktów strukturyzowanych, serwuje aktualności z rynku surowców oraz sztuki, dostarcza najważniejszych informacji z bardzo dynamicznie rozwijającego się na przestrzeni ostatnich lat rynku nieruchomości. Pozostałe informacje pogrupowane zostały w działach: Biznes, Finanse Osobiste oraz Styl.

– Rynek, na którym działamy jest bardzo wymagający. Podobnie jak czytelnik, dla którego wartość informacji, jej odpowiednie uporządkowanie w strukturze całego portalu i łatwy dostęp do poszukiwanych treści, wymaga od nas elastyczności w działaniu i wprowadzaniu odpowiednich zmian. – mówi Anna Sołowska, redaktor naczelna Inwestycje.pl. – Dlatego też na przestrzeni dwóch lat gruntownie przebudowaliśmy menu serwisu. Zmieniliśmy architekturę portalu, tak by główne sekcje stały się bardziej intuicyjne i przejrzyste, a także uruchomiliśmy kilka nowych działów (Gospodarka, Finanse Firmy) i rozbudowaliśmy już istniejący dział lifestyle’owy Styl o takie obszary jak: Luksusowe nieruchomości, golf, dla konesera, biżuteria luksusowa, podróże. – dodaje.

Narzędzia i nowe możliwości

W marcu 2007 roku, integralną częścią portalu stała się platforma ofert inwestycyjnych Investing.pl (www.investing.pl). Dzięki połączeniu obu serwisów, użytkownik dysponuje narzędziem, które umożliwia codzienny dostęp do ofert kupna i sprzedaży firm, nieruchomości, a także ofert franchisingu. Platforma ogłoszeniowa oferuje wymianę konkretnych informacji biznesowych, skierowanych do osób najbardziej zainteresowanych biznesowym przedsięwzięciem. Informacje: „jak, gdzie” oraz „w co” zainwestować posiadany kapitał, zostały wzbogacone o kontakty do osób składających konkretne oferty inwestycyjne czy też poszukujących inwestora dla swoich pomysłów biznesowych.

Wersja mobilna portalu pozwala w dowolnym miejscu sprawdzić w telefonie notowania, indeksy giełdowe, akcje spółek, kursy walut czy informacje ze spółek. Mobilna wersja jest „lżejszą” wersją Inwestycje.pl, pozbawioną dużych elementów graficznych dla zwiększenia szybkości przepływu najistotniejszych i najbardziej pożądanych informacji.

Serwis giełdowy (http://www.inwestycje.pl/gpw) to kompleksowe informacje z giełdy pozwalają użytkownikom serwisu na bieżąco śledzić wydarzenia, które mają kluczowe znaczenie w ich relacjach z inwestorami oraz w podejmowaniu strategicznych decyzji inwestycyjnych. Każdy z komunikatów dostarcza pełnej informacji ze spółek: wyniki spółek, przebieg zakupu akcji, prezentacje wyników, fuzje i przejęcia, plany przetargowe, raporty kwartalne, nabycie udziałów, oświadczenia i wszelkie zmiany w zarządach spółek. Uzupełnieniem komunikatów są właściwe załączniki – aneksy do prospektów emisyjnych, umowy, raporty i zestawienia wyników, sprawozdania.

Za pośrednictwem http://nieruchomosci.inwestycje.pl portal Inwestycje.pl oferuje swoim użytkownikom bezpłatny dostęp do bazy ponad 700 000 ofert kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości w całej Polsce. Baza nieruchomości w Polsce to ponad 22 000 ogłoszeń z rynku pierwotnego, ponad 640 000 ofert z rynku wtórnego i ponad 52 000 ogłoszeń komercyjnych. System wyszukiwania najbardziej atrakcyjnych ofert na rynku jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać odpowiednią kategorię, bądź województwo, by wyszukać konkretne oferty – kupna, sprzedaży czy wynajmu powierzchni biurowych, magazynów, mieszkań, domów, apartamentów, hoteli, centrów handlowych, działek, czy garaży.

Z kolei Mapa Inwestycji w Polsce to interaktywne narzędzie, które posiada w swojej bazie już kilkaset inwestycji budowlanych. Stworzona została z myślą o wszystkich zainteresowanych dynamicznym rozwojem rynku nieruchomości budowlanych w Polsce, stanowi funkcjonalne narzędzie sprawnej komunikacji pomiędzy deweloperami a ich klientami – użytkownikami portalu Inwestycje.pl. Warszawa, Trójmiasto, Wrocław czy Kraków  – inwestycje w tych i pozostałych miastach oraz regionach Polski można zobaczyć z satelity, precyzyjnie sprawdzić ich lokalizację oraz otoczenie.

Kolejnym funkcjonalnym narzędziem portalu jest baza ponad 4000 gotowych projektów domów uznanych na rynku pracowni architektonicznych, jako uzupełnienie tematyki nieruchomościowej portalu. Pod adresem http://projektydomow.inwestycje.pl/ znajduje się ponad 4 000 gotowych projektów domów. Standardowy projekt zawiera podstawowe informacje dotyczące inwestycji budowlanej. Składa się z części architektonicznej (wraz z rzutami), części konstrukcyjnej oraz części instalacyjnej (wody użytkowej, ogrzewania centralnego, kanalizacji, gazowej, elektrycznej). Komplet dokumentacji projektowej zawiera 4 egzemplarze. Większość z nich ma dodatkowo niestandardowe opcje, dlatego warto zapoznać się z możliwościami opisanymi przy danym projekcie.

Powstał także serwis start.inwestycje.pl. Dostępne w nim sekcje: Działy Tematyczne i Moje kanały RSS umożliwiają stworzenie własnego serwisu finansowego. W ten sposób wszyscy korzystający z kilku portali finansowych jednocześnie, mają możliwość odbierać je w jednym miejscu w sieci. Oszczędza to czas i pozwala na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia i procesy zachodzące w świecie finansów. Serwis start.inwestycje.pl to innowacyjne rozwiązanie, którego celem jest jeszcze szersze wykorzystywanie przez użytkownika możliwości, jakie daje Internet. Serwis ułatwia pracę w pierwszej kolejności inwestorom, dla których liczy się czas dotarcia do bieżących informacji. W ten sposób portal Inwestycje.pl realizuje przyjętą strategię rozwoju, zgodnie z którą uwzględniane są indywidualne potrzeby użytkowników.

Pasaż finansowy

Poza wpływami z reklam, kolejnym źródłem dochodu portalu jest Pasaż Finansowy  (http://inwestycje.pl/pasaz_finansowy). To zintegrowana platforma prezentacji oraz sprzedaży produktów i usług finansowych dla klientów indywidualnych oraz firm. To nowoczesne narzędzie, dzięki któremu, użytkownik dokonuje wyboru oferty najbardziej dostosowanej do jego potrzeb i oczekiwań. Na tej podstawie staje się właścicielem polisy czy kredytu bez wychodzenia z domu. Firmy współpracują z serwisem na zasadach programu prowizyjnego. Przy współpracy z coraz liczniejszą grupą partnerów, portal oferuje sprzedaż dostępnych produktów, m.in. kredytów, kont bankowych, kart kredytowych, usług z zakresu windykacji należności, inwestowania w sztabki złota czy monety kolekcjonerskie. Dzięki temu Pasaż Finansowy pośredniczy w dokonywaniu transakcji finansowych, a to umożliwia Partnerom portalu (firmom i instytucjom finansowym) bezpośrednie dotarcie do klientów, zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych. Tak realizowane cele pozwalają nieustannie poszerzać dostępną w Pasażu Finansową ofertę, poprzez pozyskiwanie kolejnych partnerów do współpracy.

… do lutego 2009

Przede wszystkim wzmocniliśmy stronę informacyjną i funkcjonalność serwisu, a także promocję i dotarcie do czytelników i reklamodawców.  Nowoczesny design, unikalne rozwiązania funkcjonalne, wzrastająca z każdym miesiącem oglądalność, kampanie promocyjne w mediach, obecność redaktorów portalu w mediach, w charakterze ekspertów, współpraca z Partnerami oraz bardzo dobre pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych, budują markę portalu i generują coraz większe zainteresowanie serwisem. – mówi Monika Rygiel, Specjalista ds. Marketingu i PR E-Financial S.A. – Rekord oglądalności, jaki odnotowaliśmy w październiku 2008 roku całej naszej Grupy – 7 000 000 odsłon i 1 200 000 unikalnych użytkowników – był dla nas informacją zwrotną z rynku, że jesteśmy we właściwym miejscu. – dodaje.

Partner w biznesie

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat Inwestycje.pl zyskały pokaźne grono Partnerów. Firmy, instytucje, agencje prasowe i domy mediowe, analitycy i eksperci rynku, media, dziennikarze i wiele innych. Inwestycje.pl są otwarte na wszelkie formy współpracy, zarówno redakcyjnej jak i marketingowej. Współpraca przybiera różne formy.  Współpraca redakcyjno – marketingowa obejmuje zarówno pozyskiwanie i dzielenie się contentem z innymi mediami, wsparcie medialne w ramach partnerstwa medialnego, a także udzielanie komentarzy, raportów i analiz, która zapewnia stałą obecność w mediach. E-Financial S.A. wydawca Inwestycje.pl od stycznia 2007 roku spółka E-Financial jest członkiem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, która zrzesza firmy prowadzące działalność gospodarczą w sektorze teleinformatyki. Od 10 czerwca 2008 roku jest członkiem polskiego oddziału światowej organizacji Interactive Advertising Bureau (IAB Polska), posiada Certyfikat „Przejrzysta Firma”, który ugruntowuje jej rynkową pozycję i wzmacnia wizerunek spółki jako wiarygodnego partnera biznesowego. 5 lutego 2009 roku spółka E-Financial S.A. otrzymała tytuł Solidnej Firmy 2008. Godło Solidnej Firmy wyróżnia spółkę pośród firm na rynku mediowym jako solidnego i wiarygodnego partnera biznesowego. Po pozytywnej, trzyetapowej weryfikacji dokonanej przez ekspertów, konsumentów i partnerów gospodarczych, E-Financial S.A. uzyskała tytuł Solidna Firma 2008, za terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań oraz poszanowanie ekologii i praw konsumenta.

– To dla nas ogromny zaszczyt dołączyć do grona uczciwych, godnych zaufania, solidnych polskich przedsiębiorców. Certyfikat jest dowodem naszej solidnej pracy, wytrwałości w realizowaniu stawianych sobie celów oraz dbałości o wizerunek firmy jako wiarygodnego i solidnego partnera w biznesie. Wyróżnienie ugruntowuje i zwiększa naszą rynkową pozycję oraz konkurencyjność na rynku medialno-wydawniczym, na którym działamy już od 2004 roku. Tytuł Solidnej Firmy to także mobilizacja do dalszej pracy i stawiania sobie coraz wyższych celów. – mówi Grzegorz Czapla, Prezes Zarządu E-financial S.A. – Sukces firmy to sukces wszystkich naszych Pracowników. Tworzymy mocny zespół, o jasno sprecyzowanych celach zawodowych i wizji rozwoju. W takim gronie i atmosferze pracy jesteśmy w stanie wypracowywać kolejne sukcesy firmy. W przyszłości skupimy się zarówno na tworzeniu kolejnych projektów, jak również na dalszych przejęciach i rozwoju już istniejących serwisów. – dodaje Grzegorz Czapla.

2 lata i co dalej…

– Stały, dynamiczny rozwój Grupy to dla nas potwierdzenie, że obraliśmy właściwy kierunek działań. Pierwszy etap mamy już za sobą – Grupa powstała i umacnia swoją pozycję. Najbardziej cieszy nas to, że nasza oferta spotyka się zainteresowaniem czytelników i ich zapotrzebowaniem na informację. W naszych działaniach towarzyszy nam poczucie wyzwania, z roku na rok większe i bardziej motywujące. Rynek mediów internetowych w Polsce osiąga imponujące wyniki, jest coraz bardziej konkurencyjny i wymagający, dlatego tym bardziej cieszy nas nasza ugruntowana pozycja pośród największych jego graczy. Rok 2008 był rokiem stabilnego wzrostu Grupy Inwestycje.pl. Nadal będziemy konsekwentnie rozwijać naszą ofertę i budować trwałą pozycję na rynku. Obecnie pracujemy nad nowym projektem i już w 2009 roku planujemy sprawić miłą niespodziankę użytkownikom naszego segmentu finansowego. – zapowiada Grzegorz Czapla, Prezes Zarządu E-Financial S.A.