List motywacyjny odchodzi do lamusa?

Polacy coraz rzadziej dołączają list motywacyjny do CV. Spośród tysiąca kandydatów, których przebadał Portal Praca.pl aż 61% respondentów przyznało, że list motywacyjny pisze tylko na wyraźną prośbę pracodawcy, nigdy wcześniej. 19% to tradycjonaliści i nigdy o liście motywacyjnym nie zapominają, natomiast nigdy nie dołącza listu motywacyjnego do CV  – 20% badanych. Te wyniki potwierdza opinia pracodawców, bo aż 56% uważa, że list nie jest koniecznością, przeciwnego zdania jest 40%. Reszcie trudno było opowiedzieć się za którąś z opcji i zaznaczyli odpowiedź: „nie mam zdania”.

Zdaniem Marka Karczewskiego, eksperta Portalu Praca.pl, list motywacyjny nie jest już standardem przy aplikowaniu na oferty pracy. Obecnie pracodawcy w zależności od stanowiska i branży proszą o przesłanie CV lub CV i listu motywacyjnego, jak również życzą sobie tylko i wyłącznie CV – dodaje Karczewski.

Jacek Goś, Dyrektor Departamentu Rekrutacji i Zarządzania Talentami Banku Pekao SA mówi, że w ogłoszeniach ich firmy, zawsze jest prośba o przesłanie zarówno CV, jak i listu motywacyjnego, jednak nie wszyscy kandydaci do swojej oferty dołączają list motywacyjny  – a to jak podkreśla Goś – doskonały sposób by wyróżnić się spośród innych kandydatów, warto więc poświęcić trochę czasu na przygotowanie dobrego listu motywacyjnego.

Zdaniem Gosia coraz częściej widoczna jest tendencja do pisania listów pełnych ogólników, w których niewiele jest przydatnych treści. Dodaje, że zdarza się nawet, że  listy motywacyjne przesyłane w odpowiedzi na ich ogłoszenie są adresowane do innej firmy. Oznacza to, że dany kandydat nie zadał sobie nawet trudu by zmienić w nagłówku dane firmy, do której aplikuje – takim działaniem na pewno nie zwiększa swoich szans na zatrudnienie – stwierdza Goś. Zapytany o wyjątkowe listy, wymienia takie, w których kandydaci zawarli cytaty lub motta, którymi kierują się w swoim życiu i działalności zawodowej. – Ciekawe są też zdjęcia z różnych eventów czy konferencji, w których uczestniczyli.

Z kolei Ewa Łysionek, odpowiadająca za rekrutację w Media Saturn Holding Sp.z o.o., podkreśla, że skrócona treść listu motywacyjnego bardzo często przechodzi dzisiaj do treści maila i jeśli kandydat zrobi to z pomysłem, list motywacyjny jest niepotrzebny. Jeden z kandydatów przesyłając dokumenty drogą elektroniczną napisał krótko w mailu, dlaczego chce pracować w Saturnie. – W mailu znaleźliśmy krótką informację, że kandydat od dziecka interesuje się techniką, dlatego praca w takim miejscu byłaby dla niego doskonałym zajęciem. To połączenie dziecięcych  pasji i wiązanie ich z przyszłą pracą bardzo nas zainteresowało – mówi Ewa Łysionek, dodając, że dokumenty aplikacyjne wymagają pewnego konceptu, bo te niewątpliwie robią wrażenie na pracodawcy.

Marek Karczewski, ekspert rynku pracy z Portalu Praca.pl
Kiedy wystarczy tylko CV?

„Przesyłanie samego CV można zauważyć w ofertach pracodawców w branżach technicznych, inżynieryjnych, informatycznych np. Serwisant, Technik, Informatyk. Ekspert dodaje, że obecnie zmieniła się forma CV, teraz to nie tylko informacja o przebiegu doświadczenia, ale również dużo informacji na temat zakresu obowiązków kandydata na danym stanowisku i często taka informacja jest wystarczająca dla pracodawcy.”

Uwaga! Karczewski apeluje i zachęca także kandydatów wysyłających swoje aplikacje o wpisywanie treści maila, gdyż spośród kilkudziesięciu CV, które dziennie otrzymuje pracodawca, to właśnie treść maila może zadecydować o tym, czy rekrutujący otworzy załącznik. Z opinii pracodawców wynika, że brak treści w takim mailu to w Polsce norma.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu