O lepsze warunki kredytu zapytaj u dewelopera

Jaką pożyczkę najkorzystniej zaciągnąć? Czy deweloper może pomóc w uzyskaniu kredytu na atrakcyjniejszych warunkach? Jak inwestorzy przystosowują oferty do wymagań kupujących?

Poprawa sytuacji na rynku nieruchomości ściśle uzależniona jest od zwiększenia akcji kredytowej w bankach. Ponieważ jednak banki ciągle ograniczają dostęp do kredytów hipotecznych, deweloperzy zaczęli wywierać na nie wpływ. Chcąc pomóc swoim klientom, negocjują z bankami możliwość udzielania kredytów na preferencyjnych warunkach. Przykładem jest firma Home Invest, która w banku PKO BP, kredytującym budowę osiedla Wola Prestige na warszawskiej Woli, wynegocjowała korzystniejsze warunki na jakich mogą zaciągać pożyczki osoby kupujące mieszkania w inwestycji. – W przypadku naszych klientów bank stosuje najniższą możliwą siatkę marż. Oznacza to, że osoby kupujące lokal na naszym osiedlu otrzymują niższą marżę wyjściową. Poza tym, bank zgodził się nie pobierać: prowizji za rozpatrzenie wniosku oraz udzielenie kredytu, opłaty za kontrolę inwestycji przed wypłatą kolejnych transz pożyczki i za oszacowanie wartości nieruchomości – tłumaczy prezes Home Invest, Grzegorz Barbachowski.

Największą popularnością na rynku cieszą się obecnie kredyty z państwową dopłatą udzielane przez sześć banków, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a cztery z nich: PKO BP, BPS, Bank Pocztowy i PKO SA gotowe są sfinansować 100 proc. inwestycji. Ze względu na to Home Invest zdecydował się na wyodrębnienie i objęcie specjalną promocją części mieszkań znajdujących się w ofercie na osiedlu Wola Prestige. Dzięki temu lokale spełniają teraz kryteria wymagane przy zaciągnięciu takiej pożyczki. Analitycy rynku szacują, że w tym roku skorzysta z niej ok. 20 tys. rodzin. Tak duże zainteresowanie kredytem z dopłatą wynika z faktu, że pożyczka choć jest udzielana w złotówkach, jest tańsza od kredytu we frankach. Pomoc państwa, polegająca na spłacaniu przez osiem lat efektywnie ponad połowy odsetek powoduje, że wybierając to rozwiązanie można zyskać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z wyliczeń analityków z firmy Expander wynika, że rata początkowa zaciągniętej pożyczki może być niższa nawet o 1000 zł.

Kolejną formą wsparcia kupujących, którą proponuje Home Invest jest bezpłatna pomoc doradców finansowych w uzyskaniu kredytu, ze współpracującej z deweloperem, firmy Upper Finance. Konsultanci dPrzeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu.oradzą o jaką pożyczkę najlepiej jest się ubiegać w sytuacji kiedy kredyty we frankach praktycznie zniknęły już z rynku i jeśli nie spełniamy kryteriów wymaganych do zaciągnięcia pożyczki objętej programem „Rodzina na swoim”.

Zasady przyznawania kredytu z państwową dopłatą mają szansę niebawem zmienić się na lepsze. Do sejmowej komisji infrastruktury trafiła bowiem modyfikacja warunków uzyskania dopłaty. Miałyby zostać nią objęte także osoby samotne. Poza tym dzięki temu, że wojewodowie mogli ustalać wskaźnik kosztowy nie tylko dla miast, ale także dla poszczególnych gmin, zaistniałaby możliwość jego zwiększenia. Na kredyt z dopłatą można byłoby natomiast kupić nie tylko mieszkanie, ale także miejsce postojowe w garażu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu