Noworoczne odbicie na rynku pracy

przez | 23/02/2009

Sytuacja na rynku pracy na początku 2009 roku wyglądała dużo lepiej niż pod koniec 2008 roku. Liczba ofert pracy opublikowanych w portalu Pracuj.pl w styczniu wzrosła o 40% w stosunku do grudnia ubiegłego roku. Firmy wyraźnie skupiły się na wzmacnianiu szeregów sprzedażowych – handlowcy mieli do dyspozycji o 60% więcej propozycji zatrudnienia niż w grudniu.

Obserwowane w ciągu ostatnich miesięcy wahania koniunktury gospodarczej miały wpływ również na sytuację na rynku pracy. Pod koniec 2008 roku liczba ofert pracy znacznie spadła. Wynikało to nie tylko z naturalnej okresowości rynku pracy, ale i z atmosfery wyczekiwania wśród pracodawców, która towarzyszyła nadchodzącym sygnałom o kryzysie gospodarczym. W efekcie wiele firm wstrzymało prowadzone rekrutacyjne, co zaowocowało systematycznym spadkiem liczby ofert pracy już od października 2008.

Z początkiem 2009 roku konsultanci portalu Pracuj.pl zaobserwowali „odbicie” rynku pracy. Całkowita liczba ofert w portalu Pracuj.pl wzrosła o 40% względem grudnia 2008 i o 7% w stosunku do listopada 2008 roku. Wiele firm rozpoczęło nowe procesy rekrutacyjne – choć widać było ostrożniejsze podejście do zatrudniania nowych osób niż przed rokiem.

W czasach kryzysu firmy wzmacniają głównie sprzedaż, a ograniczają działania marketingowe. Ten trend znajduje odzwierciedlenie również w danych pochodzących z portalu Pracuj.pl.

Styczeń okazał się miesiącem wzmożonego zainteresowania handlowcami. Oferty zatrudnienia skierowane do pracowników sprzedaży stanowiły aż 43% wszystkich ogłoszeń. Jedna na dziesięć ofert pracy w sprzedaży skierowana była do menedżerów zarządzających zespołami sprzedażowymi.

Wyraźnie spadła liczba ofert zatrudnienia skierowanych do marketingowców. Mimo wzrostu całkowitej liczby ofert pracy w styczniu, pracownicy marketingu mieli do dyspozycji dużo mniej ogłoszeń niż w grudniu.

– Wszystko wskazuje na to, że 2009 rok będzie powrotem do rynku pracodawcy. Pierwsze symptomy tego zjawiska przedsiębiorcy obserwują już teraz w trakcie negocjacji płacowych – kandydaci nie są już tak wymagający jak kiedyś. Styczniowy wzrost liczby ofert pracy jest wyraźny i wskazuje na poprawę sytuacji na rynku pracy, jednak dopiero analiza całego I kwartału 2009 roku pokaże, jakie jest realne zapotrzebowanie na pracowników – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.