Polka w pierwszej dziesiątce najlepszych barmanów na świecie

Na początku lutego w arktyczniej Laponii odbył się finał 11. Konkursu Finlandia Vodka Cup. W szranki stanęło 29 reprezentantów z różnych stron świata. Zawodnicy prezentowali koktajle w trzech kategoriach: long drink, aperitif i „quick mix”. I-szą nagrodę zdobył Raditya Dimas ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich , otrzymując 298 punktów na 312 możliwych. Polskę reprezentowała zwyciężczyni polskiej edycji konkursu: Karolina Karolkiewicz, która uplasowała się na 6 pozycji z 252 punktami.

Karolina Karolkiewicz na co dzień pracuje w Bagiński i Chabinka SPA w Międzyzdrojach. Podczas finału, w kategorii aperitif, zaprezentowała koktajl „Sky”, który składa się z Finlandia Vodka, likierów De Kuyper Amaretto, De Kuyper Blue Curacao, soku z cytryny i ananasa. W kategorii long drink wykonała drink „Oxygen”, w skład którego wchodzi Finlandia Cranberry, likiery De Kuyper Sour Apple, De Kuyper Watermelon, Grenadina oraz tonik.

Raditaya Dimas zwyciężył w kategorii aperitif koktajlem „The Quick Tini” skomponowanym z Finlandia Cranberry Fusion, likieru truskawkowego i soku cytrynowego. W kategorii Long drink zaprezentował „Jakarta Red Dragon”, którego receptura zawiera Finlandia Grapefruit Fusion, truskawki, jabłka i sok z żurawin. W kategorii „Quick mix” zwyciężył koktajlem „Thank You With Love”, składającym się z Finlandia Grapefruit Fusion, soku z granatów oraz plastrów różowego grejpfruta.

Kategoria Quick mix wymaga od zawodników nie lada umiejętności. Każdy z nich otrzymuje magiczne pudełko, którego zawartości nie znają. Po otwarciu mają 10 minut na wybór składników i kolejnych 5 na przygotowanie z nich koktajlu. Każde opóźnienie powoduje utratę cennych punktów. W tej kategorii świetnie poradziła sobie reprezentantka Polski, Karolina, która zdobyła 99 punktów.

Wszystkie koktajle prezentowane w czasie konkursu muszą mieć oryginalną recepturę opartą na Finlandia Vodka  clear lub wariantach smakowych. Oceny dokonuje profesjonalne jury, biorąc pod uwagę wygląd, zapach i smak prezentowanych koktajli. Zwycięża barman, który zdobył największą liczbę punktów we wszystkich trzech kategoriach.

11-ta edycja Finlandia Vodka Cup odbyła się w Kittila w Finlandii, pod specjalnie w tym celu zaprojektowaną Kopułą, wykonaną ze śniegowych i lodowych bloków. Do dyspozycji zawodników były 16-to metrowe lodowe bary oraz prawdziwe igloo. Barmani zmagali się nie tylko z emocjami wynikającymi z ostrego współzawodnictwa, lecz również z niską temperaturą, która miała wpływ na stan składników używanych do drinków.

Organizatorem corocznego konkursu Finlandia Vodka Cup jest firma Brown-Forman, producent  takich marek jak Finlandia Vodka, Jack Daniel’s, Southern Comfort, Chambord i Woodford Reserve.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu