Pierwsze centrum handlowe „z klimatem” w Białymstoku

przez | 20/02/2009

W sobotę, 21 lutego, o godz. 15.00 w Galerii „Biała” w Białymstoku zainicjowany zostanie edukacyjny program ekologiczny „Centrum z Klimatem”. Jego celem jest budowanie świadomości ekologicznej wśród klientów, najemców i pracowników centrum. Inaugurację programu uświetni występ najpopularniejszego polskiego iluzjonisty Macieja Pola, przewidziano również gry i zabawy ekologiczne oraz otwarcie wystawy plastycznej przedszkolaków. „Biała” będzie zbierać także odpady w zamian za ekologiczne upominki.

Podstawą „Centrum z Klimatem” jest tzw. „mała ekologia” – założenie, że nawet niewielkie działania podejmowane przez każdą osobę mają wpływ na ograniczenie niekorzystnego wpływu na środowisko. Fundamentem programu jest Deklaracja Ekologiczna, czyli zbiór 10 najważniejszych zasad określających proekologiczne zachowania. Do ich przestrzegania zobowiąże się każda osoba lub instytucja, która przyłączy się do akcji, oddając głos na Deklarację. Można to zrobić wchodząc na stronę internetową www.centrumzklimatem.pl, na której znajdują się użyteczne informacje na temat segregowania odpadów i elektrośmieci. Dowiemy się z niej również, co to znaczy sozologia lub zrównoważony rozwój, a także ile CO2 emituje zużycie 4 litrów paliwa. Natomiast dzięki testowi sprawdzimy, czy sami potrafimy dbać o klimat oraz jak na co dzień możemy chronić środowisko.

„Program „Centrum z Klimatem” to odpowiedź na światowy trend oraz badania, według których wiedza na temat ekologii jest wciąż niedostateczna. Wyszliśmy z założenia, że każdy z nas ma wpływ na środowisko i jego ochronę. Niewielu z nas jednak wie, jak należy właściwie segregować odpady, jakie odpady podlegają recyklingowi bądź jak oszczędzać zasoby naturalne” – mówi Sylwia Wiszowata-Łazarz, Dyrektor Marketingu w Manhattan Real Estate Management, spółce zarządzającej Galerią Białą. „Będąc właścicielem obiektów komercyjnych jesteśmy świadomi oddziaływania na środowisko każdego przedsiębiorstwa – również naszego. Staramy się zminimalizować niekorzystny wpływ na otoczenie m.in. poprzez redukcję zużycia prądu czy wody. Z drugiej strony wiemy, że docieramy do ogromnej rzeszy ludzi. Chcemy skorzystać z tego potencjału i możliwości, jakie daje nam zarządzanie obiektami komercyjnymi i przekonać naszych klientów, najemców oraz pracowników, że warto dbać o klimat zarówno podczas zakupów, jak i w swoich domach czy miejscach pracy. Pragniemy w przystępny sposób pokazać, również tym z naszych klientów, którzy nie zetknęli się z ekologią bądź niewiele o niej wiedzą, że zmiana choćby jednego „nieekologicznego” nawyku może przynieść wielkie efekty.”

Program w Galerii „Biała” wspierać będą komunikaty wizualno-tekstowe umieszczone w często odwiedzanych miejscach na terenie obiektu. Przypomną one, w jaki sposób mądrze i niewielkim wysiłkiem można chronić środowisko. W „Białej” odbywać się będą również w ciągu roku imprezy o charakterze ekologicznym.

Podczas inauguracji „Centrum z Klimatem” rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dla przedszkolaków z Białegostoku – „Pokaż, jak Ty możesz chronić klimat”. Jego rezultatem będzie wystawa 30 prac przedszkolaków biorących udział w konkursie. Ponadto, inauguracji towarzyszyć będą gry i zabawy ekologiczne, a swoje umiejętności zaprezentuje najpopularniejszy polski iluzjonista i magik – Maciej Pol. Każdy, kto tego dnia przyniesie ze sobą takie odpady, jak: makulatura, plastik, szkło, akumulatory, baterie, świetlówki, małe AGD/RTV/IT, otrzyma w zamian ekologiczny upominek „Centrum z Klimatem”.

Partnerem merytorycznym programu jest Fundacja Nasza Ziemia, która stworzyła program edukacyjny dla projektu. Program wspierają również ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego oraz firma Astwa.

Galeria „Biała” to drugi obiekt należący do Atrium European Real Estate i zarządzany przez Manhattan Real Estate Management (MREM), w którym program „Centrum z Klimatem” zostanie wdrożony (działa on już w Centrum Handlowym „Reduta” w Warszawie). Jednocześnie Manhattan Real Estate Management to pierwsza firma zarządzająca centrami handlowymi w Polsce, która realizuje edukacyjny program ekologiczny z myślą o wszystkich zarządzanych przez nią obiektach w kraju. W 2009 roku do „Centrum z Klimatem” dołączyć mają: Centrum Handlowe „Targówek” w Warszawie, Galeria „Copernicus” w Toruniu, Galeria „Kasztanowa” w Pile oraz Centrum Handlowe „Plejada” w Bytomiu.

Częścią projektu będą „Lekcje z Klimatem” – projekt dla szkół podstawowych, angażujący dzieci i młodzież w zbiórkę i segregację odpadów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.