Pianiści polscy w hołdzie Chopinowi

przez | 20/02/2009

Pod takim tytułem w najbliższą niedzielę (22 lutego) o godz. 19.00 odbędzie się koncert w wykonaniu prof. Andrzeja Jasińskiego i Łukasza Trepczyńskiego. To inauguracja cyklu, na który złoży się sześć koncertów poświęconych największemu polskiemu kompozytorowi, organizowanych w roku poprzedzającym rok Chopinowski.

Dzisiaj do godz. 12.00 na Magicznym Krakowie trwać będzie konkurs, w którym wygrać można cztery podwójne zaproszenia.

Podczas koncertu inauguracyjnego, publiczność zebrana w Auli Akademii Muzycznej „Florianka” usłyszy dziewięć utworów Fryderyka Chopina: pięć w wykonaniu Andrzeja Jasińskiego (Polonez cis-moll op. 26 nr 1, nokturn F-dur op. 15 nr 1, Etiuda As-dur op. 25 nr 1, mazurki op. 24oraz Polonez As-dur op. 53) i cztery w wykonaniu Łukasza Repczyńskiego (Nokturn H-dur op. 9 nr 3, 2 Nokturny op. 27, Ballada g-moll op. 23 i Polonez Fantazja op. 61). Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.

W ramach projektu „Pianiści polscy w hołdzie Chopinowi” , do końca roku, publiczności zaprezentują się również:

  • 19 kwietnia – Mariola Cieniawa, Stefan Wojtas, Marcin Koziak i Eligiusz Skoczylas
  • 30 sierpnia – Ewa Pobłocka
  • 27 września – Piotr Machnik, Marek Szleter, Ewa Wolak – Moszyńska, Andrzej Pikul i Romana Podsudecka
  • 29 października – Piotr Paleczny i Kwartet Prima Vista
  • 29 listopada – Ewa Bukojemska i Katarzyna Popowa – Zydroń.

Patronat medialny nad projektem objęli: „Tygodnik Powszechny”, „Dziennik Polski”, Radio Kraków, TVP Kraków, „Karnet”, „Krakow.pl” oraz portal Magiczny Kraków. Bilety w cenie 20 zł można kupić w trzech Punktach Informacji Miejskiej: przy ul. św. Jana 2, w Wieży Ratuszowej oraz w Pawilonie Wyspiański 2000, a także na stronie internetowej www.ticketonline.pl

Andrzej Jasiński (ur. 1936 roku w Częstochowie), pianista i pedagog.
Po ukończeniu Średniej Szkoły Muzycznej w Częstochowie studiował pod kierunkiem prof. Władysławy Markiewiczówny w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, uzyskując dyplom z wyróżnieniem (1959). W roku 1960 zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „M. Canals” w Barcelonie. W latach 1960-1061 uzupełniał studia w Paryżu u prof. Magdy Tagliaferro. Po debiucie solistycznym z Orkiestrą RAI w Turynie, pod dyrekcją Carla Zecchiego, występował wielokrotnie w krajach byłego ZSRR, Niemczech, Francji, Urugwaju, Japonii. Dokonał wielu nagrań archiwalnych z udziałem WOSPRiTV oraz Orkiestrą Radiową w Warszawie. Od roku 1962 prowadzi działalność pedagogiczną w swej macierzystej uczelni, Akademii Muzycznej w Katowicach (od 1990 na stanowisku profesora zwyczajnego), gdzie w latach 1973-1996 oraz 2003-2005 kierował Katedrą Fortepianu. W latach 1979-1982 prowadził także klasę fortepianu w Hochschule für Musik w Stuttgarcie. Wykształcił liczne grono pianistów, zdobywców nagród na konkursach krajowych i zagranicznych, wśród nich: K. Zimermana, K. Jabłońskiego, Z. Rabo, M. Lisak, B. Bilińską, R. Łuszczewskiego i in. Brał udział w pracach jury najpoważniejszych międzynarodowych konkursów pianistycznych w kraju i na świecie, w tym F. Chopina – w latach 2000 i 2005. Od wielu lat jest członkiem zarządu Towarzystwa im. F. Chopina. Prowadzi kursy pianistyczne w wielu ośrodkach muzycznych świata, m.in.: corocznie (od 20 lat) w Letniej Akademii Muzycznej “Mozarteum” w Salzburgu. Jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym Śląskiego Konkursu Pianistycznego dla uczniów średnich szkół muzycznych, którego ósma edycja odbędzie się w tym roku. W uznaniu osiągnięć artystycznych i pedagogicznych prof. A. Jasiński został odznaczony m.in. złotym medalem „Gloria Artis” oraz krzyżem Komandorskim OOP. Otrzymał również tytuł Doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach (2006) i w Warszawie (2007).

Łukasz Trepczyński (ur. w 1985 roku w Radomsku) – student V roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Końskich, następnie Państwowe Liceum Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi (2004), w klasie fortepianu Barbary Talma-Sutt. Zdobył wiele nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, m.in.: II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2006), nagrody specjalne dla najlepszego polskiego uczestnika VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), II nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (Czechy), w 2008 r. Laureat 41 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2007). Brał czynny udział w kursach mistrzowskich przy 59. oraz 62. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju (2004; 2007). Uczestniczył w XVII i XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach (2007; 2008). Doskonalił swoje umiejętności na licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów w kraju i za granicą. Koncertował w Bratysławie, we Lwowie, w Moskwie, Neapolu, Heidelbergu, Karslruhe, Stuttgarcie, Tübingen, Filharmonii Narodowej i Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich, w Dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku z „Kwartetem Śląskim” oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Stypendysta Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich (2000), Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku, Marszałka Województwa Łódzkiego (2008) oraz Ministra Kultury w latach 2003/2004, 2005/2006, 2006/2007, 2008/2009.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.