Szukasz oszczędności? Skorzystaj z outsourcingu

przez | 19/02/2009

W czasach kryzysu warto postawić na outsourcing. Wśród jego największych korzyści wymienia się możliwość restrukturyzacji zatrudnienia, zapewnienie lepszej jakości usług, zwiększenia bezpieczeństwa oraz zracjonalizowanie gospodarowania finansami. A wszystko to przy oszczędnościach rzędu 20 proc.

Szczególnie gdy firma znajduje się w trudnej sytuacji, powinniśmy rozważyć skorzystanie z usług outsourcerów. Chłodnym okiem spojrzą na naszą firmę i ocenią czy funkcjonuje ona poprawnie, czy nie warto niektórych elementów poprawić lub całkowicie zmienić.

Rozpatrywanie korzystania z outsourcingu w kategoriach wyłącznie trochę niższych kosztów jest krótkowzroczne. W czasach niepewności lepiej uelastyczniać koszty i nie inwestować środków w zasoby nie generujące bezpośrednio zysków. Ponadto paradoksalnie ryzyko błędów zewnętrznych dostawców usług jest znacznie mniejsze niż własnych pracowników, nie wspominając o skali możliwych zabezpieczeń (umowy o pracę vs. umowy cywilno-prawne między podmiotami).

– Jeszcze kilka lat temu zatrudnienie firmy outsourcingowej uważane było za przyznanie się do braku umiejętności radzenia dobie z jakimś elementem funkcjonowania firmy – mówi Artur Milecki, manager w Departamencie Doradztwa Gospodarczego Grant Thornton Frąckowiak, jednej z czołowych firm doradczo-audytorskich w Polsce (6.miejsce w rankingu Rzeczpospolitej) – Tymczasem jest to wyraz rozwagi i profesjonalizmu. Nic więc dziwnego, że wraz z dojrzewaniem polskiego biznesu do zachodnich standardów, popularność korzystania z outsourcingu rośnie – dodaje Milecki.

Do najpopularniejszych branż outsourcingowych zalicza się HR, księgowość, IT, telekomunikację, handel, catering, ochronę, sprzątanie, opiekę medyczną, windykację i reklamę. Optymalizacja kosztów, która wiąże się z zatrudnieniem firm outsourcingowych, wzmacnia pozycję finansową i konkurencyjną, co w obecnej sytuacji gospodarczej jest celem niejednego przedsiębiorstwa. Warto zatem zastanowić się nad tego rodzaju operacją, bardzo możliwe, że zwróci się ona znacznie szybciej niż przypuszczaliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.