CSTB 2009

Firma VECTOR już po raz kolejny wzięła udział w Międzynarodowej Wystawie i Konferencji CSTB, która odbyła się w dniach 2 – 5 lutego br. w Moskwie w Centrum Wystawienniczym „Crocus Expo”.

Targi CSTB wpisały się w kalendarz imprez branżowych jako jedno z najważniejszych wydarzeń branży telekomunikacyjnej i telewizyjnej w Rosji i krajach Europy Wschodniej. W ciągu jedenastu lat istnienia targi zyskały rangę prestiżowego spotkania przedstawicieli branży oraz stały się skuteczną platformą kontaktu z Klientem.

W tym roku targi CSTB odbyły się na tle zawirowań w światowych finansach. Pomimo zachodzących na międzynarodowych rynkach ekonomicznych problemów w CSTB 2009 wzięło udział ponad 350 wystawców z 25 krajów: rosyjscy i zagraniczni eksperci techniczni, operatorzy telewizyjni, producenci sprzętu i usług dla sieci płatnej telewizji, dystrybutorzy, systemowi integratorzy, producenci i dostawcy kontentu.

Powierzchnia ekspozycyjna liczyła ponad 18 tys. m2. W hali wystawienniczej były przedstawione nowoczesne telelekomunikacyjne technologie i rozwiązania w dziedzinie szerokopasmowego dostępu, płatnej telewizji, kablowej i satelitarnej telewizji, IPTV, HDTV, telewizji mobilnej, a także łączności bezprzewodowej, kontentu i multiserwisowych usług.

Wystawa stała się także miejscem wymiany opinii na temat światowego kryzysu. Wystawcy i odwiedzający analizowali obecną sytuację, zadawali pytania, dotyczące przyszłości branży w obliczu niestabilnej gospodarki światowej. Podczas targów można było usłyszeć opinie, iż kryzys na tak szeroką skalę, o jakiej mówią media, rozgrywa się bardziej w umysłach społeczeństwa niż w rzeczywistości. Padały zdania, iż obecnie mamy do czynienia nie z załamaniem gospodarczym, a raczej ze spowolnieniem wzrostu rynków. Zdaniem rosyjskich analityków teraźniejsze problemy gospodarcze pomogą Rosji w przyszłości szybciej się rozwijać. Rząd zrozumiał, że musi działać szybciej i budować w Rosji sektor wysokich technologii, tym bardziej więc tegoroczne targi CSTB stały się ważnym elementem strategii rozwoju gospodarki w Europie Wschodniej.

Wystawa CSTB 2009 również odczuła ekonomiczną recesję – targi trochę skromniejsze, stoiska nieco uboższe, ale nie to się liczyło – ważna była obecność firm na targach oraz duże zaangażowanie i optymistyczne nastawienie wystawców.

Firma VECTOR, która od kilku już lat jest obecna na moskiewskiej wystawie, wzięła w niej udział także w tym roku. VECTOR na swoim stoisku zaprezentował aktualną ofertę: wzmacniacze szerokopasmowe oraz węzły i odbiorniki optyczne. Wśród prezentowanych produktów największym zainteresowaniem cieszył się najnowszy produkt firmy VECTOR – odbiornik optyczny BETA PRO 50. Odwiedzający mogli również zapoznać się z drugą nowością firmy – węzłem optycznym – BETA PRO 60G.

Na stoisku gdyńskiej firmy można było zauważyć dużą liczbę odwiedzających, zainteresowanych technicznymi nowościami: przedstawicieli branży oraz mediów. Oferta firmy VECTOR była również prezentowana na stoisku rosyjskiego dystrybutora – Telco Group.
Targom towarzyszyła konferencja, podczas której uczestnicy mieli możliwość przeanalizować doświadczenie rosyjskich i zagranicznych specjalistów oraz zadać pytania, dotyczące m. in. perspektyw wdrożenia technologii cyfrowych, rozwoju sieci telewizji kablowej i satelitarnej, Internetu, technologii VSAT, realnych możliwości bezprzewodowych TV technologii, strategii rozpowszechnienia telewizji mobilnej w Rosji w oparciu o światowe doświadczenie, produkcji kontentu dla mobilnych platform, dostawy telewizji mobilnej w technologii DVB-H, nowych mediów, możliwych problemów, związanych z przejściem od analogu do cyfry.

Po raz pierwszy na konferencji była zorganizowana prezentacja projektów telewizji kablowej i satelitarnej, telewizji cyfrowej i IPTV, pomyślnie wdrożonych do komercyjnej eksploatacji. W ciągu ostatnich lat w Rosji i krajach byłego bloku wschodniego cyfrowa telewizja i sieci multiserwisowe były aktywnie budowane, w związku z czym duża liczba projektów była już wdrożona do eksploatacji. Organizatorzy targów CSTB oraz firma MIDEXPO we współpracy z czasopismem „Telesputnik” postanowili w jednym miejscu zademonstrować najlepsze z tych projektów w ramach oddzielnej sekcji konferencji.

Jaką formę przyjmą targi CSTB w przyszłym roku? Jakie tematy będą omawiać? Jakie pytania wystawa CSTB 2010 postawi przed branżą zaawansowanych technologii? Liczymy na to, że będą to targi pod znakiem wyraźnego ożywiania się rynków i tym samym przyczynią się one do podnoszenia aktywności gospodarki. Do zobaczenia na targach CSTB w przyszłym roku.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu