Kryzysowi doradcy

Zupełnie nowa sytuacja gospodarcza, z jaką spotkała się przynajmniej część Polaków, sprawiła, że dosyć niespodziewanie bardzo popularne stały się usługi z branży audytorsko-doradczej. Doradcy-specjaliści nie są bynajmniej zawodem nowym, ale usługi przez nich świadczone stały się obecnie pożądane jak nigdy dotąd.

Doradcy mają za zadanie szybko, kompleksowo i rzetelnie ocenić sytuację w jakiej znalazła się dana firma, a następnie wesprzeć ją w podejmowaniu decyzji dotyczących zmian koniecznych, na przykład w okresie dekoniunktury.

– Niezależnie od tego czy firma walczy o przetrwanie czy szuka nowych możliwości rozwoju, potrzebuje chłodnego spojrzenia kogoś z zewnątrz. Taką rolę najlepiej spełnia doradca strategiczny – mówi Artur Milecki, manager w Departamencie Doradztwa Gospodarczego Grant Thornton Frąckowiak – To specjalista, grupa specjalistów lub instytucja, która potrafi spojrzeć na firmę w sposób całościowy, systemowy i bez emocji towarzyszących z reguły osobom blisko z nią związanych.

Doradca strategiczny nie boi się zadawania trudnych pytań, zmusza do refleksji nad obecną kondycją firmy, ale jednocześnie pomaga znaleźć rozwiązania. Co ważne, szczególnie w trudnej sytuacji firmy, działa szybko i kompleksowo.

– Dobry doradca strategiczny w warunkach kryzysowych możliwie szybko dostarcza przesłanki, rekomendacje i wspiera egzekucję, nie prowadzi natomiast czasochłonnych analiz, nie modeluje złożonych symulacji, co bywa uzasadnione w czasach względnego spokoju – dodaje Milecki.

Kryzys niejako zmusił wielu przedsiębiorców do weryfikacji pracy, stał się przyczynkiem zmian i pretekstem do podejmowania trudnych decyzji. Warto w tej sytuacji poprosić o pomoc specjalistów, gdyż od zbyt pochopnych i emocjonalnych decyzji gorsza jest tylko bierność.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu