W kryzysie przede wszystkim działaj

Dekoniunktura, której jesteśmy świadkami nie powinna paraliżować naszych dotychczasowych działań. Wręcz przeciwnie, warto usiąść i spokojnie przemyśleć kolejne posunięcia. Wszystko po to, by nasza firma jak najmniej odczuła skutki spowolnienia gospodarczego.

Radzenie sobie z kryzysem najlepiej zacząć od oceny sytuacji – zarówno tej w firmie, jak i w branży. Ważne, by była ona kompleksowa i możliwie obiektywna. Warto do tego zatrudnić osobę z zewnątrz – doradcę, który chłodnym okiem oceni – czy zasadnym jest utrzymywanie w dalszym ciągu dwóch biur lub też wprowadzanie nowego produktu. Równie dobrze może się okazać, że potencjał rynkowy spółki pozwala na rozwój, mimo trudnej sytuacji.

– Całkowite wyzbycie się strategicznego myślenia w dłuższej perspektywie czasu, jest dla firmy zabójcze – mówi Artur Milecki, manager w Departamencie Doradztwa Gospodarczego Grant Thornton Frąckowiak – Pod wpływem emocji związanych z trudną sytuacją na rynku, bardzo łatwo jest przegapić możliwości przeprowadzenia zmian w firmie lub nie dostrzec okazji rynkowych.

Pomoc doradcy strategicznego może okazać się niezbędna przy ograniczaniu kosztów. Popadanie w skrajność i szukanie oszczędności na oślep może co prawda przynieść chwilowe korzyści, ale jednocześnie długofalowe problemy. Prawdą jest, że bezpieczeństwo przedsiębiorstwa zależy przede wszystkim od płynności finansowej. Warto raz jeszcze przyjrzeć się umowom z bankami, relacjom z inwestorami i podjąć z nimi stosowny dialog. Działania takie mogą pomóc zabezpieczyć finansowanie firmy. Może się także okazać, że upłynnienie któregoś ze składników majątku, zasili firmę w dodatkową gotówkę i pozwoli uniknąć drastycznych kroków w postaci np. zwolnień pracowników.

Jednak przede wszystkim pamiętaj, że kryzys kiedyś się skończy, więc nie ograniczaj swoich działań do tu i teraz. Myśl perspektywicznie, czekaj i uważnie obserwuj. Zabezpieczy cię to przed ryzykami, ale też dostrzeżesz pozytywne zmiany kiedy nadejdą.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu