Rękopis tajnej receptury Colonela Sandersa wraca bezpiecznie do siedziby głównej KFC

Jedna z najlepiej chronionych na świecie tajemnic handlowych, rękopis Oryginalnej Receptury Colonela Sandersa, ponownie znalazł się w siedzibie KFC  w Louisville w Kentucky. Sekretna receptura mieszanki 11 ziół i przypraw,  po pięciu miesiącach przechowywania w utajnionym miejscu, została przewieziona w asyście uzbrojonej ochrony do specjalnie zaprojektowanego supernowoczesnego skarbca.

„Cieszymy się, że Sekretna Receptura wróciła bezpiecznie do domu.” powiedział Roger Eaton, prezes KFC. „Jest bezcenna. Miałem kilka nieprzespanych nocy podczas, gdy zmuszeni byliśmy przechowywać ją poza firmą. Wreszcie mogę spać spokojnie wiedząc, że znalazła się już w naszym nowym, inteligentnym skarbcu”.

Pułkownik Harland Sanders stworzył słynną Original Recipe w 1940 roku. Receptura zapisana wówczas ołówkiem na skrawku papieru, do dziś pozostaje niezmieniona. Po 68 latach kurczak smażony według tej właśnie receptury nadal stanowi filar menu KFC, a formuła Original Recipe zaliczana jest do największych tajemnic handlowych na świecie. Cenna własność KFC została po raz pierwszy przeniesiona poza siedzibę firmy we wrześniu ubiegłego roku, aby umożliwić przeprowadzenie prac związanych z modernizacją skarbca, pod nadzorem eksperta do spraw bezpieczeństwa narodowego Bo Dietla.

Nowoczesny skarbiec, przygotowywany przez ostatnie 5 miesięcy, przypomina te, które widuje się w hollywoodzkich filmach. Wykonany na specjalne zamówienie cyfrowy sejf FireKing chroniący recepturę waży 350 kg, jest wyposażony w stalowe drzwi o grubości około 1,5 cm, a do jego otwarcia wymagane jest równoczesne użycie specjalnego klucza smart key i spersonalizowanego numeru identyfikacyjnego (PIN). Dodatkowe zabezpieczenie stanowi wbudowany system cichego alarmu oraz zamek czasowy, które pozwalają na otworzenie sejfu tylko w ściśle określonym, wcześniej ustalonym czasie.

Nowe zabezpieczenia nie kończą się wyłącznie na sejfie. Wszystkie ściany, podłoga i sufit skarbca wzmocnione są ponad półmetrową warstwą betonu, tak aby uniemożliwić przekopanie tunelu czy przewiercenie się do wnętrza skarbca. Dodatkowo skarbiec i sejf wyposażone są w detektory ruchu i objęte są 24-godzinnym monitoringiem.

Nie należy zapominać także o czynniku ludzkim – aby receptura zachowana była w sekrecie wymagane są i w tej sferze nadzwyczajne środki ostrożności. Tylko dwie osoby z najwyższego kierownictwa firmy znają składniki Original Recipe, trzecia zna kod umożliwiający otwarcie sejfu. Tożsamość tych osób znana jest nie więcej niż pięciu pracownikom firmy. Ze względów bezpieczeństwa, nie wolno im także podróżować razem samolotem czy samochodem. Pełna receptura nie jest także znana żadnemu z dostawców składników potrzebnych do wykonania mieszanki, a nazwy firm, które zajmują się ich produkcją utrzymywane są w ścisłej tajemnicy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu