Ranking najlepszych funduszy – Singapur

przez | 17/02/2009

Ile zarabiają inwestorzy najlepszych funduszy w Polsce, a ile w innych krajach? W tym cyklu porównujemy stopy zwrotu za trzy lata osiągnięte przez fundusze inwestycyjne w wybranych krajach, według danych na dzień 31 grudnia 2008 r. Bazujemy na oficjalnych źródłach Lipper Reuters i stronach internetowych firm zarządzających funduszami. Dziś przyglądamy się Singapurowi.

W czołówce funduszy działających w Singapurze najwyższe stopy zwrotu uzyskały te, które inwestowały w akcje krajów BRIC.

Pierwszą i drugą lokatę zajęły bliźniacze fundusze lokujące w akcje spółek  funkcjonujących w Chińskiej Republice Ludowej, zarządzane przez Fortis Banque SA. W Państwie Środka  wzloty i upadki akcji należały do największych w świecie – giełda zaczęła tracić już z końcem października 2007 r.

Na trzecim miejscu uplasował się fundusz Fortis L Equity Brazil lokujący aktywa w akcje spółek prowadzących działalność w Brazylii.

Szczyt hossy na rynku brazylijskim miał miejsce w maju 2008 r. Indeks BOVESPA w niespełna dwa i pół roku  wzrósł tam ponad dwa razy. Do końca minionego roku ze szczytu pozostało około połowy. Jednak zarządzającym funduszem udało się  ochronić znaczącą część wypracowanych zysków.

Dla porównania, najlepszy polski fundusz inwestujący w instrumenty giełdowe uzyskał za ten okres 3-letnią stopę zwrotu 136 proc. w ujęciu dolarowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.