Electronic Sports League oraz Intel® Corporation rozpoczynają światową, eSportową ligę mistrzów

przez | 17/02/2009

Trzeci sezon Intel® Extreme Masters odbędzie się na trzech kontynentach – łączna pula nagród pieniężnych w kwocie 750.000 dolarów i turnieje rozgrywane na całym świecie!

Startuje trzeci sezon Intel® Extreme Masters – światowej eSportowej ligi mistrzów. Na Intel® Extreme Masters składają się trzy kontynentalne ligi: azjatycka, amerykańska i europejska. Punktem kulminacyjnym ligi amerykańskiej oraz europejskiej jest finał międzykontynentalny. Finał ligi azjatyckiej odbędzie się w Chinach i Republice Południowej Korei. Najlepsze eSportowe zespoły i zawodnicy tych finałów zakwalifikują się do finału światowego, który odbędzie się podczas targów CeBIT 2009. Przed finałem odbędzie się kilkanaście turniejów na całym świecie, rozpoczynając od Games Convention 2008 w Lipsku (Niemcy). Najlepsze światowe zespoły eSportowe będą rozgrywały mecze na najszybszych procesorach Intel® Extreme, zamontowanych w komputerach Alienware od Dell Gaming, walcząc o nagrody pieniężne w łącznej kwocie 750.000 dolarów (ponad 1,5 mln. złotych). Counter-Strike 1.6 (5na5) oraz World of Warcraft (3na3) zostały oficjalnymi dyscyplinami trzeciego sezonu Intel® Extreme Masters.

ESL TV oraz światowi partnerzy zapewnią transmisję trzeciego sezonu światowej ligi mistrzów Intel® Extreme Masters. Darmowy przekaz w niskiej rozdzielczości oraz płatny (w wysokiej rozdzielczości) dostępne będą poprzez platformę IPTV.

„Intel® Extreme Masters to eSportowa, światowa liga mistrzów. Od roku 2006 skala zawodów rośnie w bardzo szybkim tempie, powiększa się też liczba uczestniczących państw. Uczestniczyć może każdy, a przez krajowe eliminacje zakwalifikować się do światowego finału. Taka właśnie jest prawdziwa liga mistrzów sportów elektronicznych.”, mówi Wulf Franke, Product Manager Intel® Extreme Masters ze strony organizatora rozgrywek, ligi Electronic Sports League (ESL).

ESL oraz partnerzy z siedemnastu krajów nadzorują krajowe kwalifikacje oraz światowe finały Intel® Extreme Masters – ligę mistrzów eSportu.

„Zawodnicy z Polski mogą wystartować w kwalifikacjach do Intel® Extreme Masters biorąc udział w rozgrywkach organizowanych przez Electronic Sports League Polska (esl.eu/pl). Zwycięzcy trwającego sezonu kwalifikacyjnego otrzymają zaproszenie do ligi mistrzów eSportu.”, mówi Michał Wiśniewski, Head of Electronic Sports League w Polsce z firmy Sporty Elektroniczne Sp. z o.o.

„Wysokość nagród pieniężnych w lidze mistrzów Intel® Extreme Masters, jest światowym rekordem wśród turniejów gier komputerowych. Suma 750.000 dolarów, to ponad półtora miliona złotych! Tym samym sporty elektroniczne oferują nagrody zbliżone wartością do tych, które znamy z tradycyjnych dyscyplin sportowych.”, mówi Maciej Wasyluk, Vice-President firmy Sporty Elektroniczne Sp. z o.o., organizatora Electronic Sports League w Polsce.

Wartym odnotowania jest fakt, iż polski zespoł PGS Gaming zwyciężył w pierwszym sezonie Extreme Masters (ówczesna pula nagród, rok 2006, wynosiła 160.000 euro), w grze Counter-Strike (CS). W obecnym sezonie minimum dwa polskie zespoły CS uzyskają awans do Intel® Extreme Masters startując w kwalifikacjach organizowanych przez Electronic Sports League Polska.