Możesz pomóc dzieciom w śpiączce

przez | 16/02/2009

Od kilku lat Polacy mogą decydować jak wykorzystać jeden procent swojego należnego podatku, wybierając organizację pożytku publicznego, którą chcą wesprzeć. Z roku na rok kwota gromadzonych funduszy jest coraz większa. W 2008 roku Fundacja „Akogo?” pozyskała w ten sposób dwukrotnie większa ilość środków niż rok wcześniej.

prasa_akogo_pion_1_a6Fundacja „Akogo?” przeznaczy fundusze zebrane w 2009 roku m.in. na budowę Kliniki „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Budowa została rozpoczęta w marcu 2008 r. Już w lipcu zakończono stan surowy otwarty inwestycji. Wyposażona w specjalistyczny sprzęt oraz zatrudniająca wzorcowy zespół lekarzy, pielęgniarek oraz wolontariuszy klinika „Budzik” będzie oddziałem hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dla 15 dzieci po ciężkich urazach mózgu. Na miejscu będzie zapewniona również pomoc psychologiczna dla rodziców i opiekunów. W klinice będą przebywać dzieci z całej Polski, które będą rehabilitowane nawet do osiemnastu miesięcy po wypadku. Pacjenci będą tu leczeni według indywidualnego programu, uzgodnionego przez lekarzy, rehabilitantów, psychologów i rodziców.

Planowany termin ukończenia projektu przewidziano na koniec 2009 roku. Jednak w dużym stopniu jego zakończenie zależy od zgromadzenia potrzebnej kwoty w wysokości 9 mln zł.

Projekt Kliniki „Budzik” ma wymiar symboliczny. Obecnie w Polsce nie ma placówki medycznej, gdzie zapewnia się kompleksową i długoterminową opiekę dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, często w śpiączce. Ich leczenie wymaga długotrwałej i kosztownej rehabilitacji neurologicznej. Poza koniecznością wybudowania centrum medycznego, równie ważną kwestią jest stworzenie od podstaw procedur prawno-organizacyjnych, umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie oddziału, w tym rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia.