Rozkochani internauci – GaduSonda nt. Walentynek

Blisko 3/4 panelistów badania GaduSondy przeprowadzonego wśród użytkowników komunikatora Gadu-Gadu obchodzi Walentynki i aż 90% jest zwolennikami tego święta. Dzień Zakochanych już w najbliższą sobotę.

Jak wynika z internetowej sondy, najchętniej dzień Świętego Walentego, czyli popularny Dzień Zakochanych, internauci spędzają z ukochaną osobą (62%). Co piąty obchodzi to święto w kręgu bliskich przyjaciół, z wybranymi znajomymi.

Użytkownicy komunikatora Gadu-Gadu uważają Walentynki za Święto Zakochanych (85% respondentów), według ponad połowy (52%) jest to święto miłości. Co druga osoba trafnie zauważa, że w dniu 14 lutego Walenty obchodzi imieniny.

75% pytanych uważa, że Walentynki to bardzo miłe i radosne święto. Internauci lubią dostawać i wysyłać życzenia oraz prezenty z tej okazji (66%). Połowa badanych sądzi, że jest to specjalny dzień tylko dla zakochanych (54%). Sporo osób zauważa jednocześnie, że Walentynki są zbyt przereklamowane (44%), traktowane jako okazja handlowa, święto wymyślone tylko dla celów komercyjnych – „by zarobić” (46%).

Wiele osób, bo aż 40%, ma świadomość tego, że Dzień Świętego Walentego jest świętem, które zostało zapożyczone z USA; na szczęście tylko 7% chciałoby zakazać obchodzenia Walentynek  (a 90% jest przeciwne takiemu zakazowi).

Najczęściej Walentynki spędzamy z ukochaną osobą, wybieramy się na specjalną uroczystość, na kolację, czy po prostu do kina. Ale też chętnie wysyłamy i otrzymujemy specjalne życzenia, kartki i pozdrowienia (40%). Mężczyźni bardzo często w tym dniu obdarowują kwiatami (43%). Popularne są też prezenty (39%) i drobne upominki, słodycze (25%). Co dziesiąty organizuje lub bierze udział w przyjęciu, prywatce (13%).

Najchętniej osobiście przekazujemy życzenia walentynkowe (51%). Popularne są też wiadomości wysyłane sms-em (40%), przez komunikator, np. Gadu-Gadu (32%) czy pocztą elektroniczną (28%). Z gotowych kartek elektronicznych wysyłanych ze stron internetowych częściej korzystają kobiety (ok. 30%). Co ciekawe, zdarza się wcale nierzadko tajemnicze podrzucanie „walentynek” do torby, na stół czy pod drzwi (13%); celują w tym zwłaszcza młodzi internauci, w wieku do 20 lat.

Badanie wśród internautów, użytkowników komunikatora Gadu-Gadu przeprowadzono dzięki usłudze GaduSonda (www.gadusonda.pl), które polega na szybkim zadaniu zestawu pytań wśród panelu internautów. W sondzie walentynkowej wzięło udział 1.075 osób, sonda trwała 1,5 dnia i została przeprowadzona w dniach 11-12 lutego. GaduSonda jest przeprowadzana wśród grupy internautów, którzy świadomie zostali panelistami nowoczesnych polskich badań internetowych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu