Citrix Systems wprowadza na rynek XenDesktop 3

Nowe rozwiązanie wykorzystuje technologie Citrix® HDX, zapewniając użytkownikom wirtualnych desktopów bogatsze środowisko pracy, oferujące lepszą obsługę multimediów, audio i wideo.

Citrix Systems, lider w dziedzinie infrastruktury dostarczania aplikacji, przedstawił Citrix® XenDesktop 3, najnowszą wersję rozwiązania do wirtualizacji desktopów. XenDesktop 3 zwiększa skalowalność, umożliwiając utrzymywanie dwukrotnie większej liczby wirtualnych desktopów na jednym serwerze niż dotychczas. Ponadto umożliwia dostarczanie desktopów Microsoft® Windows® ze wspólnego zestawu centralnie zarządzanych obrazów, umożliwiając ich uruchamiane w centrum obliczeniowym lub też bezpośrednio na komputerze PC bądź cienkim kliencie. Zmniejsza to koszty zarządzania desktopami, efektywnie wykorzystując rozproszoną moc obliczeniową zarówno serwerów, jak i urządzeń końcowych.

W najnowszej wersji XenDesktop 3 zastosowano nową technologię Citrix HDX MediaStream, która przyspiesza działanie multimediów. Jej istotą jest wysyłanie skompresowanych strumieni do urządzeń końcowych i ich lokalne odtwarzanie.  Technologia Citrix HDX Plug-and-Play, umożliwia natomiast obsługę odtwarzaczy MP3, cyfrowych aparatów, smartfonów, skanerów i innych lokalnych urządzeń. Technologia HDX Broadcast zapewnia wydajną akcelerację wirtualnych desktopów i aplikacji w każdej sieci, także w środowiskach cechujących się wysokimi opóźnieniami i niewielką przepustowością.

Dwukrotnie więcej hostowanych, wirtualnych desktopów na serwerze

XenDesktop 3 wprowadza szereg usprawnień, które poprawiają zagęszczenie
i efektywność wirtualnych maszyn w centrum obliczeniowym. Dzięki temu klienci mogą utrzymywać dwukrotnie więcej hostowanych, wirtualnych desktopów niż w przypadku poprzednich wersji. Nowe optymalizacje dwukrotnie zmniejszają koszt zakupu serwerów i obniżają koszty bieżącej administracji oraz zużycia energii. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzanie większych wdrożeń bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Centralne zarządzanie, na poziomie centrum obliczeniowego lub na urządzeniu końcowym.

XenDesktop 3 jest rozwiązaniem, które dostarcza zarówno hostowane desktopy wirtualne, jak i lokalne desktopy strumieniowane, wykorzystując w tym celu pojedynczy obraz i tę samą infrastrukturę dostarczania. Większość dostępnych na rynku rozwiązań typu VDI (ang. virtual desktop infrastructure) oferuje jedynie hostowane desktopy wirtualne. W tym przypadku każdy z nich działa w obrębie wirtualnej maszyny w centrum obliczeniowym. W XenDesktop dodano obsługę lokalnych desktopów przesyłanych strumieniowo. Dzięki temu administratorzy mogą strumieniować ekrany desktopów z tego samego obrazu, a następnie uruchamiać je lokalnie na każdym urządzeniu końcowym, które jest podłączone do sieci. Zwiększa to elastyczność działania i obniża koszty. Działy IT mogą centralnie zarządzać desktopami pracowników, uruchamiając je w miejscu, w którym jest to najbardziej wskazane, wykorzystując do tego rozproszoną moc obliczeniową zarówno serwerów, jak i urządzeń końcowych.

Usprawnione zarządzanie profilami i obsługa standardu Smart Card

XenDesktop 3 wyposażono także w szereg nowych funkcji, które upraszczają administrację, ułatwiają personalizację użytkowników i podnoszą bezpieczeństwo. Najważniejszą z nich jest w pełni zintegrowane zarządzanie profilami użytkowników. Dzięki temu dużo łatwiej zapewnić użytkownikom spójne, spersonalizowane środowisko pracy po każdym zalogowaniu do systemu. Wersja 3 obsługuje także systemy uwierzytelniania wykorzystujące karty typu smart card, które są stosowane m.in. w agencjach rządowych, instytucjach finansowych i w służbie zdrowia. Więcej szczegółów na temat funkcjonalności nowej wersji XenDesktop 3 znaleźć można na stronie http://www.citrix.com/xendesktop3

Ceny i dostępność

System Citrix XenDesktop 3 trafi do sprzedaży za pośrednictwem autoryzowanych partnerów Citrix od lutego 2009r.

Będzie także dostępny na stronie http://www.citrix.com/xendesktop. Sugerowana cena detaliczna zaczyna się od 75 USD za użytkownika korzystającego jednocześnie z systemu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu