Topnieją odsetki z bankowych lokat

Wojna na odsetki z lokat dobiegła końca. Lada moment oprocentowanie najkorzystniejszych lokat może spaść do poziomu 6 proc. Osoby dysponujące wolnymi środkami nie powinny dłużej zwlekać z założeniem depozytu.

Jesienią ubiegłego roku obserwowaliśmy bankową rywalizację o oszczędności klientów, której skala przybrała rozmiary wyniszczającej wojny. Część instytucji oferowała klientom nienotowane od lat stawki odsetek z lokat. Sygnał dał ING Bank proponując 8 procent na lokacie 3 miesięcznej. Kilka tygodni później 8 proc. nie robiło już wrażenia, bo oprocentowanie w niektórych bankach sięgało nawet 9-10 proc.

Banki mogły zaoferować wysokie odsetki między innymi dzięki wysokim stopom procentowym NBP. Po cyklu podwyżek stopa podstawowa sięgnęła poziomu 6 proc. Na dodatek zawirowania na rynkach finansowych spowodowały znaczne utrudnienia w pozyskiwaniu pieniędzy przez instytucje finansowe. Banki, by móc kontynuować akcję kredytową musiały zbierać pieniądze od swoich klientów. Dzięki wysokooprocentowanym lokatom niektóre instytucje zebrały w czwartym kwartale rekordowe sumy depozytów.

Od listopada ubiegłego roku Rada Polityki Pieniężnej dokonała już trzech obniżek stóp procentowych. Łącznie stopa podstawowa spadła o 1,75 pkt proc. Ostatnia obniżka o 0,75 pkt proc. do 4,25 proc. miała miejsce w styczniu. Ekonomiści prognozują, że w najbliższych miesiącach stopy będą dalej spadać, i zatrzymają się na poziomie 2,5-3 proc.

W ślad za decyzjami Rady Polityki Pieniężnej większość banków ruszyło z obniżkami oprocentowania lokat.

Odsetki w dół

W poniedziałek 9 lutego oprocentowanie obniżył PKO Bank Polski. Oprocentowanie 3 miesięcznej lokaty spadło z 7 na 6 proc. Można się spodziewać, że mniejsze instytucje odczytają to jako sygnał kończący depozytową wojnę. Dotychczas konkurencja bacznie śledziła poczynania giganta, który w ubiegłym roku także włączył się do wyścigu o oszczędności Polaków.

PKO BP wprowadził do oferty także nowe lokaty o stałym oprocentowaniu. Dla depozytów zakładanych na pół roku oprocentowanie wynosi 5,50 proc., a dla lokaty rocznej 5,00 proc. Od poniedziałku nowy cennik  obowiązuje także w Banku Millennium, który do niedawna kusił wysokimi stawkami. Lokata Super Procent daje już tylko maksymalnie 6,25  proc. zysku,  a pozostałe lokaty dostępne w systemie Millenet najwyżej 5,30 proc.

W ostatnich dniach także inne instytucje rozpoczęły festiwal obniżek. W piątek Bank Pocztowy poinformował o obcięciu oprocentowania 10-dniowej lokaty Killer do 8 proc. Nowy gracz na rynku Meritum Bank obniżył odsetki z lokat 3 miesięcznych z 9 proc. do 7,5 proc. W Kredyt Banku oprocentowanie lokaty trzymiesięcznej spadło z 8,3 proc. do 7 proc. Polbank obciął oprocentowanie lokaty Spokojny Zysk z 9 proc. do 7,1 proc.

Banki spodziewając się kolejnych obniżek jeszcze bardziej tną oprocentowanie lokat długoterminowych. Fortis Bank i Dominet Bank, które jeszcze pod koniec stycznia oferowały odsetki z lokaty ExtraZysk zakładanej na rok na poziomie 7,2 proc. obniżyły w minionym tygodniu stawkę do poziomu 5,5 proc. W Alior Banku roczny depozyt spadł z 6,5 proc. do 5,5 proc.

Konta jeszcze się trzymają

Stosunkowo wysokim zyskiem kuszą jeszcze konta oszczędnościowe. Eurobank, Polbank, GETIN Bank, czy Dominet Bank proponują odsetki na poziomie 7 proc. Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych jest jednak zmienne i obniżka może nastąpić w zasadzie w każdej chwili.

Po ostatnich cięciach stóp procentowych tylko kilka instytucji obniżyło oprocentowanie kont oszczędnościowych. Decyzję taką podjęły m.in. mBank, MultiBank, Citi Handlowy, czy Alior Bank.

Można oczekiwać, że w najbliższych tygodniach oprocentowanie najlepszych lokat ze stałymi stawkami spadnie do poziomów 6-7 proc. Wojna depozytowa zacznie wygasać, a na placu boju zostaną jedynie te instytucje, które najbardziej cierpią na niedostatek pieniędzy. Wbrew panującemu przekonaniu część banków banki posiada duże zaplecze depozytowe, a wstrzymanie akcji kredytowej jest spowodowane jedynie awersją do ryzyka. Osoby, które dysponują nadwyżką wolnych środków do ulokowania w bezpiecznych instrumentach bankowych nie powinny zwlekać z założeniem lokaty. Każdy kolejny tydzień będzie przynosił dalsze spadki.

Wojciech Boczoń, Bankier.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu