Jest! Komunikator Gadu-Gadu w nowej odsłonie

Po blisko roku testów i pracy licznej grupy doświadczonych programistów, udostępniono dzisiaj nową, stabilną wersję popularnego polskiego komunikatora internetowego Gadu-Gadu (GG). Na to wydarzenie czekały miliony internautów.

Nowe Gadu-Gadu podkreśla źle wpisane słowa, umożliwia łatwą zmianę wyglądu komunikatora, wysłanie pliku, słuchanie radia, prowadzenie wielu rozmów naraz. GG zastępuje też telefon – rozmowy głosowe można prowadzić pomiędzy komputerami, jak i między komputerem i telefonami tradycyjnymi. Kod programu został napisany od nowa.

Internauci kibicowali programistom na całym etapie tworzenia Nowego Gadu-Gadu. W trakcie powstawania komunikatora stworzono specjalny blog poświęcony nowej wersji, na którym zbierano opinie internautów, propozycje rozwiązań. Wiele z nich uwzględniono i wprowadzono do komunikatora. Nowa wersja powstała przy aktywnej współpracy z internautami.

Gadu-Gadu otrzymało odmieniony wygląd – wśród wbudowanych aż 18 skórek znalazły się projekty wykonane w różnych stylistykach. Udostępniono m.in. skórkę nawiązującą do legendarnej wersji GG 6.0; skórki systemowe natomiast upodabniają wygląd komunikatora do ustawień systemowych komputera użytkownika, z kolei skórka „Siedem życzeń” odwołuje się do poprzedniej wersji aplikacji – GG 7.7 Classic.

Jedną z oczekiwanych i zgłaszanych przez użytkowników nowości jest sprawdzanie pisowni, ale nie tylko.

Użytkownicy mogą korzystać z wielu praktycznych funkcji wprowadzonych w Nowym GG:

1. Sprawdzanie pisowni w trakcie pisania
2. Awatary – zdjęcia, grafiki na liście kontaktów
3. Skórki – różne, zmienne projekty graficzne komunikatora
4. Automatyczne aktualizacje programu do nowych wersji
5. Rozmowy w zakładkach – równocześnie
6. Nowoczesna technologia rozmów głosowych (VoIP)
7. Bezpieczne szyfrowanie hasła do profilu
8. Radio oraz wbudowany odtwarzacz muzyki
9. Opisy – dłuższe, pionowe, poziome

1. Sprawdzanie pisowni ułatwia rozmowy na GG. Niepoprawnie napisane słowo zostaje automatycznie podkreślone na czerwono, a program podpowiada właściwy wyraz. Dzięki temu towarzyskie rozmowy na Gadu-Gadu są bezbłędne.

2. Awatary ubarwiają listę znajomych i są uzupełnieniem numeru GG – awatar to zdjęcie, grafika, obrazek przypisany do danego użytkownika. W ten sposób lista znajomych jest czytelniejsza i urozmaicona. Awatary są zintegrowane z innymi serwisami GG.

3. Skórki – to różne wyglądy graficzne komunikatora. Użytkownik może wybrać w ustawieniach jedną z osiemnastu różnych skórek. Może również wybrać inną skórkę ze specjalnego serwisu WWW.gadudodatki.pl gromadzącego setki skórek oraz dodatki do komunikatora.

4. Automatyczne aktualizacje – dzięki nim komunikator sam aktualizuje się do najnowszych wersji. To nie tylko dostęp do nowości, ale także bezpieczeństwo użytkownika.

5. Rozmowy w zakładkach – możliwość prowadzenia wielu rozmów na GG jednocześnie w jednym oknie rozmowy. Użytkownik nie musi już przełączać się między różnymi oknami aplikacji.

6. Rozmowy głosowe – w Nowym Gadu-Gadu zastosowano jedną z nowocześniejszych technologii internetowych rozmów głosowych (VoIP) w świecie firmy Global IP Solutions z USA. Dzięki niej użytkownicy GG mogą prowadzić wysokiej jakości rozmowy telefoniczne z GG na numery telefonów stacjonarnych i komórkowych oraz dzwonić za darmo między numerami GG, a więc w sieci 6 mln użytkowników komunikatora.

7. Bezpieczne szyfrowanie hasła do profilu – Nowe Gadu-Gadu kładzie większy nacisk na bezpieczeństwo: wprowadzone zostało szyfrowanie hasła do profilu, numeru GG.

8. Radio – użytkownicy najnowszej wersji Gadu-Gadu mogą w trakcie pogawędek słuchać internetowej platformy radiowej Open.FM, która oferuje ponad 30 różnych kanałów muzycznych. Do słuchania muzyki wystarczy Gadu-Gadu, które posiada własny, wbudowany odtwarzacz przygotowany wspólnie z Instytutem Fraunhofera.

9. Opisy – dłuższe, pionowe, poziome – w Nowym Gadu-Gadu użytkownicy mogą ustawiać nie tylko tradycyjne opisy (widoczne dla innych znajomych), ale również wpisywać opisy pionowe. Zwiększono także długość opisu aż do 255 znaków (dotychczas można było wpisać tylko 70 znaków).

Komunikator posiada ponadto wiele dodatkowych, praktycznych funkcji:

  • wysyłanie plików do znajomych – użytkownik może bezpośrednio z komunikatora dzielić się plikami, wysyłać je innemu użytkownikowi
  • rozmowy konferencyjne z wieloma osobami naraz
  • tworzenie grup znajomych
  • emotikonki (tzw. „buźki)
  • wysyłanie wiadomości SMS z komunikatora na telefon komórkowy
  • statusy dostępności (zaraz wracam, dostępny, niewidoczny)

Producent komunikatora zachował jednocześnie to, z czego znane jest Gadu-Gadu – łatwą instalację i obsługę programu, który z założenia ma być programem dla wszystkich – od lat pięciu do stu pięciu.

Aby pobrać bezpłatnie najnowszą wersję Gadu-Gadu, wystarczy wejść na stronę www.gadu-gadu.pl/pobierz – pobrać plik, uruchomić go i postępować według komend instalatora. Instalacja programu trwa parę chwil.

Nowe Gadu-Gadu: najważniejsze fakty i pytania

Dlaczego Nowe Gadu-Gadu  jest tak bardzo nowe?

  • Nowa wersja komunikatora została napisana przez programistów zupełnie od nowa – dotychczasowe wersje komunikatora opierały się na kodzie z początków istnienia programu (2000 rok). Wielokrotnie przerabiany kod stawał się coraz mniej wydajny i mniej stabilny oraz mało przystosowany do stale pojawiających się nowych możliwości Internetu. Podjęto zatem decyzję, aby Gadu-Gadu napisać od nowa – Nowe Gadu-Gadu jest efektem tych prac. Dzięki temu komunikator jest obecnie programem bardziej elastycznym, przygotowanym na dynamiczny dalszy rozwój, wprowadzanie kolejnych usług i możliwości, a także integracji z innymi usługami sieciowymi.
  • Nowe Gadu-Gadu zostało napisane w taki sposób, aby można było w najbliższej przyszłości wprowadzić oficjalne, stabilne wersje komunikatora również na inne systemy operacyjne (np. Linux). Producent zapowiada ich wydanie.

Czy Nowe Gadu-Gadu jest kompatybilne z wcześniejszymi wersjami komunikatora?

  • Nowe Gadu-Gadu importuje nie tylko listę kontaktów z poprzedniej wersji – GG 7.7 Classic – ale importuje także archiwum rozmów. Dzięki temu każdy użytkownik może szybko i bez problemów rozpocząć korzystanie z najnowszej wersji bez utraty kontaktów i archiwum, zachowując oczywiście swój nr GG, może też w każdej chwili założyć nowy numer. W Nowym Gadu-Gadu użytkownik ma do dyspozycji bardziej rozbudowaną książkę adresową – każdy kontakt posiada wiele pól do wpisania.

W jaki sposób poznać, która wersja Nowego Gadu-Gadu jest aktualna?

  • Dzięki wprowadzonej w Nowym GG automatycznej aktualizacji użytkownicy nie muszą już szukać aktualnych wersji i ich specjalnie instalować. Nowe Gadu-Gadu samo łączy się z serwerem i sprawdza, czy zostały wydane nowe wersje – jeśli taka wersja się ukaże, Nowe GG po akceptacji użytkownika samo się zaktualizuje. To nie tylko wygoda dla internautów, ale także bezpieczeństwo.

Gadu-Gadu to marka-symbol polskiego Internetu, program, który powstał w 2000 roku jako początkowo aplikacja służąca do wysyłania SMS-ów z komputera, przez kolejnych 9 lat dynamicznie notuje wzrost użytkowników – dzisiaj swój nr GG posiada już co drugi polski internauta, a nr GG pojawia się na wizytówkach obok tradycyjnych adresów, telefonu czy e-maila.

Gadu-Gadu to najpopularniejszy w Polsce program internetowy służący do sieciowych pogawędek. Miesięcznie korzysta z niego ponad 6 milionów osób – w domu, w pracy, w szkole. Początkowo GG oferowało wysyłanie SMS-ów, potem rozmowy tekstowe. Dzisiaj dodatkowo umożliwia rozmowy głosowe z komputera na komputer i z komputera na telefony tradycyjne. Wśród wielu nowych możliwości znajdują liczne ułatwienia w obsłudze, integracja z innymi usługami sieci GG.

Wśród użytkowników GG są tak znane osoby jak Prezydent Lech Wałęsa, media, instytucje (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy), liczne fundacje, a nawet Urząd Komunikacji Elektronicznej, który przez GG kontaktuje się z petentami.

Linki:

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu