W 2009 roku nie licz na wyrozumiałość pracownika

By | 04/02/2009

Tylko 5% internautów, przedstawicieli branż IT, sprzedaż i finanse, zamierza być w tym roku bardziej wyrozumiałych dla przełożonego i współpracowników, wynika z ankiety przeprowadzonej na stronach portali pracy www.jobs4.pl.

Niemal 60% uczestników ankiety poszuka w tym roku nowych wyzwań zawodowych. Ankietowani prawie dziesięć razy rzadziej deklarowali, że zamierzają poprosić przełożonego o podwyżkę: tu największymi optymistami okazali się informatycy i programiści, jeden na dziesięciu pracowników branży IT powalczy o wyższe wynagrodzenie.

Użytkownicy branżowych portali pracy Jobs4.pl stawiają w tym roku także na rozwój i podwyższanie kwalifikacji. Prawie 16% chciałoby zapisać się na lekcje języka, bądź nawet studia podyplomowe.

Inwestycja we własny rozwój w czasie gorszej koniunktury gospodarczej może pomóc w utrzymaniu stanowiska, bądź znalezieniu nowego miejsca pracy. Specjaliści z branży IT czy sprzedaż mają szansę na ciekawe propozycje zawodowe nawet w niespokojnych czasach, ale i oni jak widać zachowują pewną ostrożność, na przykład w kwestii podwyżek – komentuje Adam Wielebski, prezes Jobs4, właściciela branżowych portali pracy Jobs4.pl

Uczestnicy ankiety „Noworoczne postanowienia zawodowe” rzadko wybierali odpowiedzi związane z organizacją pracy i czasem wolnym. Tu zdecydowanie wyróżniają się internauci z branży sprzedaż, aż 13% odpowiedziało „będę przychodził do pracy punktualnie i nie będę zostawał po godzinach”. W finansach i IT takich deklaracji było o połowę mniej. Zaległy urlop zamierza wykorzystać tylko 4% ankietowanych.