Tytuł Mistrza Polski w Programowaniu zdobyty

W dniach od 8 do 15 grudnia 2008 odbyły się III Internetowe Mistrzostwa Polski w Programowaniu, patronat nad wydarzeniem objął portal branży IT – SOFTy.pl. Celem zawodów było propagowanie idei programowania, doskonalenie umiejętności w rozwiązywaniu problemów algorytmicznych oraz upowszechnianie wiedzy o pracy działów IT oraz zadań, przed jakimi stają informatycy. Tytuł Mistrza zdobył Alan Meller, student Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorem Mistrzostw jest lider rynku rozwiązań informatycznych – firma Asseco Business Solutions.

Rozmowa z Maciejem Manieckim, Wiceprezesem Asseco Business Solutions.

Internetowe Mistrzostwa Polski w Programowaniu organizowane przez firmę Asseco BS mają otwarty charakter, przeznaczone są dla uczestników w każdym wieku, bez względu na miejsce zamieszkania. Wystarczy zarejestrować się za pomocą formularza na stronie. Co Pana zdaniem przyciąga z roku na rok coraz większą ilość pasjonatów programowania? Jakie korzyści przynosi uczestnikom udział w Internetowych Mistrzostwach Polski w Programowaniu? Czy może to pomóc im w przyszłej karierze zawodowej?

– Internetowe Mistrzostwa Polski w Programowaniu z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Liczba uczestników zawodów w 2008 r. to rekordowe 1794 osoby. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze są to unikatowe w Polsce, internetowe zawody skierowane do pasjonatów zajmujących się programowaniem i algorytmami. Każda osoba, niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku może wziąć udział i walczyć o najwyższe pozycje. Zawodnicy oprócz nagród zyskują prestiż, mają szansę wymienić się doświadczeniem i wiedzą, a także zwiększyć swoją wartość na rynku pracy.

– Jakie były początki przedsięwzięcia Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu i co zadecydowało o jego niewątpliwym sukcesie?

– Internetowe zawody programistyczne OPSS to inicjatywa lubelskiej spółki Safo, produkującej wiodące systemy klasy ERP. Sukces firmy Safo opierał się na pracy grupy najzdolniejszych programistów. I to właśnie oni – ludzie z pasją postanowili zorganizować coś dla ludzi z pasją. Tak narodziła się idea otwartego konkursu programistycznego w internecie. Ze względu na nieograniczony zasięg sieci do zawodów zaczęły przystępować osoby z całej Polski. Rosnąca popularność OPSS sprawiła, że jesienią 2006 r. konkurs po raz pierwszy zyskał miano Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu.

O sukcesie zawodów zdecydowała ich formuła on-line, ale także profesjonalnie przygotowane zadania i promocja wydarzenia. Staraliśmy się, by każda edycja konkursu była na najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Poza tym tego typu przedsięwzięć nie było do tej pory w Polsce, stąd udało nam się trafić w niszę i ją zagospodarować.

Od 2007 roku, czyli od połączenia firmy Safo z Asseco Business Solutions, działania związane z konkursem są kontynuowane przez Asseco BS. Organizacją wydarzenia zajmują się jednak nadal Ci sami specjaliści, którzy stworzyli ideę OPSS.

Warto też wspomnieć o portalu OPSS, utworzonym przez programistów systemów Safo, który przyczynił się do sukcesu Mistrzostw. W ramach funkcjonalności serwisu użytkownicy mogą wziąć udział w przeprowadzanych zawodach programistycznych, przedyskutować rozwiązania problemów algorytmicznych, przeczytać artykuły i recenzje wybranych książek. Obecnie portal ma już ponad 10 tysięcy zarejestrowanych użytkowników.

– Niedawno odbył się już III Finał Mistrzostw, czy mógłby Pan krótko podsumować jego przebieg? Czy coś Pana pozytywnie zaskoczyło?

– W III Internetowych Mistrzostwach Polski w Programowaniu wzięło udział prawie pięćdziesiąt procent więcej osób, niż rok temu. Bardzo nas to cieszy, ponieważ widzimy, że nasze wysiłki związane z organizacją Mistrzostw są doceniane. Poza tym, w tym roku liczba zawodników reprezentujących szkoły średnie była większa, niż udział studentów. Świadczy to o tym, że coraz młodsze osoby interesują się programowaniem i informatyką, osiągając przy tym świetne wyniki już w tak młodym wieku. Dzięki inicjatywie OPSS możemy mieć wkład w edukację informatyczną młodzieży, a także pomóc najzdolniejszym zaistnieć w branży i rozwijać swoje umiejętności.

– Celem zawodów jest propagowanie idei programowania, doskonalenie umiejętności w rozwiązywaniu problemów algorytmicznych oraz upowszechnianie wiedzy o pracy działów IT. Jak Pan ocenia stopień wiedzy i umiejętności w programowaniu uczestników konkursu?

– Opracowując zadania do Mistrzostw staraliśmy się, by nie były one najłatwiejsze, ale wymagały solidnej wiedzy informatycznej. Oczywiście zadania podzielone były na etapy, każde o innym, rosnącym stopniu trudności. W III edycji Mistrzostw spośród 14 030 nadesłanych rozwiązań aż 33 % było poprawnych, bez przekroczenia limitu czasu. Jest to duża liczba, gdyż poprzeczka naszym zdaniem była dość wysoka.

– Na koniec pytanie na temat przyszłości? Czy przy kolejnej edycji Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu szykują Państwo jakieś zmiany lub nowości, stawiają sobie jakieś nowe cele? Planują Państwo np., zaskoczyć czymś nowych uczestników? Czy też zamierzone cele zostały już osiągnięte?

– Naszym głównym celem jest na pewno utrzymywanie wysokiego poziomu i rzetelna weryfikacja wiedzy zawodników. Zależy nam też na tym, by Mistrzostwa stały się wydarzeniem na stałe wpisanym w kalendarz najzdolniejszych programistów w Polsce, a z czasem może także w innych krajach.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Beata Bednarz, SOFTy.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu