Na ratunek planecie

Spółka Eco Service zwiększy ilość pustych kartridży pozyskiwanych ze światowych rynków. Dzięki kolejnym inwestycjom firmy zmniejszy się liczba zalegających na ziemi odpadów, które zamiast szkodzić środowisku zostaną poddane recyklingowi.

Rocznie na wysypiska śmieci trafia ponad 15 milionów ton pustych kartridży po tuszach i tonerach, które zanieczyszczają środowisko przez kilkaset lat. Spółka Eco Service, należąca do Grupy Black Point, jedna z największych w Europie firm zajmujących się handlem pustymi kartridżami rocznie pozyskuje z rynku prawie 2,5 miliona pustych opakowań po tonerach i tuszach. Dzięki przejęciu pod koniec 2008 roku większości udziałów w niemieckiej spółce TBG, w tym roku zamierza ten wynik podwoić. – Celem połączenia Eco Service i TBG jest wzrost ilości pozyskiwanych z rynku kartridży. Obecnie obie firmy pozyskują średnio ponad 300 tys. pustych kartridży miesięcznie. Liczymy na to, że w 2009 roku w jednej organizacji ten wynik wyniesie rocznie 6 milionów kartridży, które zostaną przetworzone przynosząc realną ulgę środowisku naturalnemu – mówi Marcin Adamski, prezes Eco Service.

Inwestycje firmy Eco Service mają realny wpływ na ochronę środowiska, ponieważ recykling pustych kartridży pozwala na mniejsze wykorzystywanie zasobów energii i surowców. – Według danych szacunkowych do produkcji nowego kartridża zużywa się około 3 litrów ropy naftowej i o około 20 procent więcej energii niż do jego recyklingu – wyjaśnia Marcin Adamski. – Warto więc, aby puste pojemniki po kartridżach zamiast na wysypiska trafiły na linie produkcyjne, gdzie zostaną wykorzystane do produkcji materiałów eksploatacyjnych – dodaje.

Firma Eco Service działa na rzecz ochrony środowiska prowadząc również akcje proekologiczne. Jedną z nich jest akcja „Jeden kartridż – jedno drzewo”. Za każdy pusty kartridż pozostawiony przez klientów w elektromarketch i sieciach sklepów IT Eco Service sadzi jedno drzewo. W sumie do tej pory dzięki akcji firmy przybyło ich kilka tysięcy. Dodatkowo spółka wspólnie z organizacją UNICEF zachęca polskie przedsiębiorstwa i instytucje, by zamiast wyrzucać puste kartridże oddawały je do recyklingu, a przy tym pomogły dzieciom. Za każdy kartridż do drukarki laserowej lub atramentowej Eco Service przekazuje na konto UNICEF-u 1,5 zł.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu