Nowy trojan atakuje komputery Mac

Użytkownicy komputerów Mac powinni zwiększyć swoją czujność. Eksperci firmy Symantec poinformowali o wykryciu nowego trojana o nazwie OSX.Iservice, infekującego te właśnie komputery. Złośliwy kod rozprzestrzenia się w sieciach P2P (peer-to-peer) i jest częścią pirackiej wersji instalacyjnej aplikacji Apple iWork 09. Użytkownicy komputerów Mac, którzy nie zainstalowali żadnego oprogramowania antywirusowego, nie zauważą, że w ich systemie trojan otworzył tzw. „tylne drzwi” dla cyberprzestępców.

„Niepokojący jest fakt, że coraz więcej ludzi ulega pokusie i ściąga pirackie oprogramowanie. Należy pamiętać, że wszelkie programy i pakiety instalacyjne najlepiej pobierać z oficjalnych stron producentów. Równie ważne jest regularne skanowanie dysku i aktualizowanie zainstalowanego programu antywirusowego” – napisał Mike Romo na blogu Norton Protection Blog.

Jak wynika z „Raportu na temat gospodarki czarnorynkowej” przygotowanego przez firmę Symantec w listopadzie 2008 roku, Polscy użytkownicy Internetu bardzo chętnie udostępniają pirackie pliki
do ściągnięcia w sieciach P2P. Polska zajęła 6. miejsce w rankingu ilości udostępnianych plików do ściągnięcia poprzez sieć BitTorrent oraz 2. miejsce w rankingu ilości udostępnionych gier komputerowych.

Więcej informacji na temat Trojana OSX.Iservice można znaleźć na blogach firmy Symantec pod adresami:

http://community.norton.com/t5/Norton-Protection-Blog/New-Trojan-Attacks-Pirates/ba-p/59431

oraz

https://forums.symantec.com/t5/Malicious-Code/OSX-Iservice-It-s-not-going-to-iWork-for-you/ba-p/381915#A231

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu