Bill Dally z Uniwersytetu Stanforda głównym inżynierem i wiceprezesem działu badań i rozwoju NVIDIA

Firma NVIDIA ogłosiła dzisiaj, że Bill Dally, członek zarządu departamentu nauk komputerowych Uniwersytetu Stanforda, dołączy do firmy jako główny inżynier oraz wiceprezes działu badań i rozwoju NVIDIA. Firma również ogłosiła, iż dzierżący przez wiele lat pozycję głównego inżyniera David Kirk został powołany na “doradcę NVIDIA.”

“Jest mi niezwykle miło powitać Billa w NVIDIA w naszej firmie w tak ważnym dla nas czasie” powiedział Jen-Hsung Huang, prezes i CEO NVIDIA. „Jego pionierska praca nad procesorami strumieniowymi w Stanford miała wielki wpływ na działania, których dokonujemy w NVIDIA. Jako jeden z wizjonerskich twórców przetwarzania równoległego podziela on naszą pasję w przekształcaniu GPU w procesor obliczeń równoległych ogólnego przeznaczenia oraz stopniowo acz nieuchronnie – w duszę komputera. Reputacja Billego Dally, jako innowatora w naszej gałęzi przemysłu jest niekwestionowana. To naprawdę wielki zaszczyt mieć taką legendę jak Bill w naszej firmie.”

“Chciałbym również pogratulować Davidowi Kirkowi osiągnięć, które wywarły ogromny wpływ na firmę NVIDIA. David przez lata wcielał się w wiele ról – od architekta produktów po głównego propagatora naszych idei. Jego techniczne i strategiczne przewidywania pomogły nam otworzyć całkowicie nowy świat obliczeń graficznych. Wszyscy korzystamy z jego cennego wkładu.”

Bill Dally

Dally był profesorem nauk komputerowych na uniwersytecie Stanfroda od 1997 roku, a w 2005 został członkiem zarządu departamentu nauk komputerowych. Dally wraz ze swoim zespółem opracował architekturę systemową, sieciową, sygnałową, technologie routingu oraz synchronizowania, które można po dziś dzień odnaleźć w największych komputerach do przetwarzania równoległego. W Caltech zaprojektował silnik symulacyjny MOSSIM i chip Torus Routing, które zapoczątkowały routing kanalikowy oraz kontrolę przepływu wirtualnych kanałów. Jego grupa na MIT zbudowała J-Machine oraz M-Machine – eksperymentalne systemy komputerowe przetwarzania równoległego, które rozpoczęły separację mechanizmu od modeli programistycznych i zademonstrowały mechanizm planowanych synchronizacji i komunikacji. Współzałożyciel Valio Communications i Stream Processors, Inc. – Dally jest również członkiem amerykańskiej akademii sztuk i nauk oraz IEEE i ACM. Otrzymał nagrodę IEEE imienia Seymoura Craya oraz nagrodę ACM imienia Maurice’a Wilkesa. Ma na swoim koncie ponad 200 publikacji oraz 50 patentów. Autor książek Digital Systems Engineering and Principles i Practices of Interconnection Networks.

David Kirk

David Kirk jest szefem działu rozwoju i badań NVIDIA od stycznia 1997 roku. Jego wkład w pracę firmy polega na kierowaniu rozwojem technologii graficznych dla najpopularniejszych platform rozrywki. W 2006 roku dr Kirk przyjęty został do Narodowej Akademii Inżynierii (NAE – National Academy of Engineering) za swój wkład w zastosowanie grafiki o wysokiej wydajności w komputerach osobistych. Członkostwo w NAE uznawane jest za jedno z najwyższych profesjonalnych wyróżnień w dziedzinie techniki. W 2002 roku dr Kirk otrzymał nagrodę SIGGRAPH Computer Graphics Achievement Award za doniosłą rolę, jaką odegrał w procesie wprowadzania systemów graficznych o wysokiej wydajności na rynek masowy. W latach 1993 – 1996 dr Kirkbył szefem działu badań i rozwoju w firmie Crystal Dynamics, produkującej gry komputerowe. W latach 1989 – 1991 dr Kirk był inżynierem w oddziale firmy Hewlett-Packard – Apollo Systems. Jest właścicielem 50 patentów i ich zastosowań w dziedzinie projektowania grafiki oraz autorem ponad 50 artykułów dotyczących technologii graficznych. Dr Kirk jest absolwentem Massachusetts Institute of Technology (tytuły Bachelor of Science oraz Master of Science na wydziale mechanicznym), a także absolwentem i doktorem nauk komputerowych California Institute of Technology.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu