Budownictwo energooszczędne – czy to się opłaca?

Każda inwestycja charakteryzuje się określonym czasem zwrotu nakładów pieniężnych, co do którego inwestorzy mają swoje indywidualne oczekiwania. Powinny być one jednak dostosowane do charakteru projektu i aktualnej sytuacji rynkowej.

W przypadku inwestycji długoterminowych, do których zalicza się np. docieplenie budynku, na zwrot poniesionych w tym celu nakładów finansowych trzeba czekać czasami nawet kilkanaście lat. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Rockwool Polska wynika, że najwięcej Polaków, bo aż 55% oczekuje, że okres ten wyniesie od 4 do 10 lat.   Okres ten, choć bardzo krótki w porównaniu z czasem eksploatacji budynku, możliwy jest do osiągnięcia, szczególnie w kontekście stale rosnących cen energii.

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania czy  termomodernizacji domu, Polacy kierują się przede wszystkim opinią swoją i znajomych. Z fachowego doradztwa finansowego w tych przypadkach korzysta zaledwie 30% badanych. Tymczasem wskazówki profesjonalnego eksperta finansowego mogłyby okazać się niezwykle pomocne, choćby przy ocenie opłacalności inwestycji w „ciepłe” budownictwo.

Zdecydowanie większym zaufaniem inwestorów indywidualnych cieszą się projektanci budowlani. Z ich doradztwa przy wyborze odpowiednich materiałów, technologii i rozwiązań, w tym również do poprawy efektywności energetycznej korzysta co drugi ankietowany. Inwestorzy (43% badanych) wpływają również na stosowane rozwiązania poprzez ich akceptację udzielaną każdorazowo wykonawcy.

Materiał został przygotowany na podstawie Raportu „Szóste Paliwo – Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci, inwestorzy” opracowanego przez Ecofys Poland na zlecenie Rockwool Polska. Pełen raport dostępny jest na www.rockwool.pl.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu