Za cyfrową telewizję zapłacimy 4 mld złotych

Dziś w Sejmie zaprezentowany zostanie rządowy program cyfryzacji Polski. Wiadomo, że zakończenie nadawania analogowego powinno nastąpić do 2015 roku. Cyfryzacja w Polsce wiązać się będzie z koniecznością zakupu dekoderów i często z wymianą anten.

Zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami całkowite wyłączenie analogowego nadawania telewizyjnego (tzw. switch-off) musi nastąpić najdalej do dnia 17 czerwca w 2015 roku. Warto dodać, że zdecydowana większość krajów UE, w tym wszystkie kraje członkowskie sąsiadujące z Polską planują switch-off na 2012 rok. Dlatego też pełne pokrycie telewizją cyfrową powinno być także w Polsce osiągnięte w roku 2012, także ze względu na EURO2012. Aby to osiągnąć rozpoczęcie procesu cyfryzacji musi nastąpić już w tym roku.

Jak wyliczył Money.pl, opierając się na danych przekazanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Komunikacji Elektronicznej przełączenie się na telewizję cyfrową będzie nas kosztowało 4 mld 160 mln złotych.

Obecnie wyłącznie z analogowej telewizji naziemnej korzysta około 40-50 procent gospodarstw domowych. W wielu domach są drugie i trzecie odbiorniki telewizyjne i te w zdecydowanej większości odbierają telewizję naziemną, jak szacuje Ministerstwo Infrastruktury w Polsce trzeba będzie wymienić albo wyposażyć w dekodery 13 mln telewizorów.

Obecnie średnia cena dekodera umożliwiająca odbiór sygnału w standardzie MPEG4, który będzie u nas obowiązywał wynosi 400 złotych. Jak szacuje Ministerstwo Infrastruktury w ciągu najbliższych trzech lat cena spadnie do około 280 złotych.

Jak powiedział Money.pl inż. Przemysław Katulski specjalista w dziedzinie cyfryzacji, część gospodarstw domowych będzie też musiała wymienić stare anteny, na dostosowane do możliwości odbioru nowego sygnału. To dodatkowy koszt – średnio 80 złotych. Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury to blisko połowa gospodarstw.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu