Rośnie zapotrzebowanie na krótkoterminowy najem powierzchni biurowej

przez | 21/01/2009

Ograniczenie kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, dostosowanie się do dynamiki zmian na rynku – to tylko niektóre problemy z którymi borykają się przedsiębiorcy. Jednym z rozwiązań może być zmniejszenie kosztów stałych np. związanych z wynajmem powierzchni biurowych. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Grupa Regus, instytucja dostarczająca elastycznych rozwiązań w zakresie krótkoterminowego najmu powierzchni biurowej.

Trudne warunki rynkowe wymagają od spółek nowego podejścia do prowadzenia biznesu. Szczególnie wrażliwe na wahania koniunktury są spółki z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dla których nawet niewielkie zmiany na rynku finansowym, dalsze ograniczenie dostępu do kapitału czy zmiany zachowań konsumenckich, stanowią ogromne zagrożenie. Polskie przedsiębiorstwa z tego sektora pozostają wciąż w stosunkowo dobrej sytuacji, gdyż większość pieniędzy przeznaczanych na ich rozwój pochodziła z wypracowanych środków własnych i nie są one obciążone długiem (co ma bezpośredni związek z ograniczonym dostępem do kredytów bankowych). Mimo to, zmniejszone na skutek dekoniunktury zyski spółek zaowocują spowolnieniem wzrostu. Aby sprostać nowym warunkom rynkowym, wiele z nich będzie reorganizować swoje struktury i ciąć koszty działalności.

Jednym z obszarów, w których przedsiębiorstwa mogą szukać oszczędności są koszty zakupu, najmu i utrzymania nieruchomości. Rozwiązań w tym zakresie dostarcza Grupa Regus dysponująca powierzchnią biurową w 1000 centrach biznesowych w 75 krajach.

W związku z kryzysem ogarniającym światowe rynki, usługi firmy Regus cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. „Już od kilku miesięcy rośnie liczba zapytań od przedsiębiorstw, które chcą maksymalnie ograniczyć koszty związane z opłatą za najem pomieszczeń biurowych. Niepewne swojej przyszłości, nie mogą sobie pozwolić na podpisywanie długoterminowych kontraktów na dzierżawę powierzchni biurowej. Proponujemy im rozwiązanie problemu w sposób adaptacyjny, który pozwoli na zaspokojenie ich bieżących potrzeb” – mówi Garry Gurtler, Dyrektor Generalny ds. Europy Centralnej i Wschodniej. „Pomagamy naszym Klientom zapanować nad rosnącymi kosztami poprzez zmniejszenie wydatków stałych” – dodaje.

Regus oferuje szeroki wachlarz pomieszczeń: od gabinetów osobistych poprzez przestrzenne lokale, przeznaczone na biura typu „open space”, aż po nowoczesne sale konferencyjne i biura pod wynajem na godzinę. Do dyspozycji najemców pozostaje również wielojęzyczny, wykwalifikowany personel, który zajmuje się organizacją działalności biura.

Zastosowane rozwiązania pozwalają przedsiębiorstwom zachować kulturę korporacyjną i w pełni kontrolować środowisko pracy. Oznacza to, że firmy mają możliwość zagospodarowania powierzchni biurowych zgodnie z wizerunkiem firmy, określenia gamy kolorystycznej pomieszczeń, ozdób ściennych, stylu mebli i akcesoriów.

Komentując decyzję o wynajęciu powierzchni biurowej, Korhan Erdön, przedstawiciel producenta paneli słonecznych Arinna AG  tłumaczy “Z Regusem mamy gwarancję elastyczności dostosowanej do rozwoju naszego biznesu. Możemy w każdej chwili wynająć dodatkową powierzchnię do pracy. Nie ma też pustych pokoi czy niewykorzystanych stanowisk pracy, za które wciąż musielibyśmy płacić.”

Firma zaczęła od wynajęcia jednego stanowiska pracy. Teraz posiada już sześć w jednym z centrów Regus. „Kiedy wzrosła liczba pracowników, dodatkowa powierzchnia biurowa została stworzona bez najmniejszych trudności” – dodaje Erdön.