home.pl liderem polskiego rynku domen wg. raportu NASK

357 tys. obsługiwanych domen .PL i 27-procentowy udział w rynku firmy home.pl zostały potwierdzone przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) w raporcie rocznym „Domeny 2008” poświęconemu rynkowi polskich domen internetowych. Niezależny raport przygotowany przez organizację zarządzającą centralnym rejestrem domeny krajowej .PL potwierdził wiodącą pozycję home.pl jako największego dostawcy usług rejestracji domen internetowych.

– Liczba polskich domen internetowych zwiększyła się w ostatnich 12 miesiącach o ponad 70 proc. co jest europejskim rekordem. Spośród 560 tys. nowych rejestracji domen w Polsce aż 230 tys. dokonano w home.pl. Motorem napędowym rynku było z pewnością obniżenie ceny rejestracji domen .PL w styczniu 2008 r. i uruchomienie największych w historii kampanii reklamowych wspierających ich sprzedaż – mówi Marcin Kuśmierz, dyrektor zarządzający home.pl.

W 2008 r. za pośrednictwem home.pl zarejestrowano rekordową liczbę 230 tys. domen z końcówką .PL co stanowiło ponad 41 proc. wszystkich nowych rejestracji dokonywanych w tym okresie w Polsce. Największej liczby rejestracji (84 tys. domen) dokonano w pierwszym kwartale 2008 r.

– Największym Partnerem NASK jest home.pl, który obsługuje o około 40 tys. domen więcej od firmy NetArt. Znaczne udziały w rynku mają również AZ.PL i Consulting Service. Czterech największych graczy kontroluje blisko 70 proc. rynku polskich domen. Rynek rejestracji domen został zdominowany przez największych Partnerów i nie sądzę by sytuacja uległa w bieżącym roku zmianie – mówi dr inż. Andrzej Bartosiewicz, kierownik Działu Domen NASK.

Rejestracja adresów internetowych z końcówką .PL odbywa się za pośrednictwem ponad 80 polskich i zagranicznych Partnerów NASK. Całkowita liczba utrzymywanych domen z końcówką .PL na koniec 2008 r. wynosiła 1,32 mln a wg. szacunków NASK liczba ta będzie się zwiększała o 9-10 proc. kwartalnie.

Szczegółowe opracowanie dotyczące raportu NASK oraz oryginalny dokument dostępne są na portalu Webhosting.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu