Creative powołuje ZiiLABS zapoczątkowując erę komputerów StemCell

Nano-superkomputery staną się elementem naszego codziennego życia dzięki elastycznemu, miniaturowemu i skalowanemu układowi SoC

Firma Creative Technology Ltd. zapowiedziała powołanie ZiiLABS (przedsiębiorstwa zależnego Creative), w wyniku połączenia 3DLABS – oddziału o 25-letniej historii i doświadczeniu jako wiodącego innowatora w dziedzinie programowalnej grafiki, mediów i aplikacji, oraz zasobów największej grupy w strukturach Creative – pionu urządzeń do rozrywki cyfrowej.

Powołanie ZiiLABS i prezentacja nowego układu ZiiLABS ZMS-05 SoC (kompletny system w układzie scalonym) i nowej platformy Zii zapoczątkowuje erę StemCell Computing. Nowy układ ZiiLABS ZMS-05 SoC został przedstawiony na targach Consumer Electronics Show, które odbyły się w dniach 8-11 stycznia w Las Vegas.

“Przez ostatnie 25 lat zainwestowaliśmy miliard dolarów i 10 tys. roboczo-lat w prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie platform,” powiedział Sim Wong Hoo, prezes zarządu i dyrektor generalny Creative Technology Ltd. “Połączenie technologii 3DLABS i doświadczenia w rozwijaniu produktów przez nasz pion cyfrowych urządzeń rozrywkowych pozwoliło stworzyć kompletną, wydajną i energooszczędną platformę, umożliwiającą projektowanie produktów, które szybko wchodzą na rynek – platformę Zii.”

“Nasze działania odbiją się na kształcie przyszłości komputeryzacji. Wprowadzając zintegrowany procesor mediów ZMS-05 i zapoczątkowując nową erę StemCell Computing zrealizujemy niezwykłe korzyści oferowane przez nano-superkomputery w naszym codziennym życiu,” powiedział Hock Leow, prezes ZiiLABS.

Zalety technologii StemCell:

  • Elastyczność — wykorzystując przełomową technologię programowalnych elementów obliczeniowych, stanowią w swojej istocie układy krzemowe definiowane przez oprogramowanie
  • Skalowalność — od 10 Gigaflopów do Petaflopów (1015 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę)
  • Energooszczędność — ogromna moc obliczeniowa ZMS-05 SoC umożliwia wykonywanie większej liczby operacji w krótszym czasie, co przekłada się na niższe zużycie energii
  • Kompletne rozwiązanie — Rozwiązania oparte na platformie Zii gotowej do wprowadzenia na rynek

Nieograniczona elastyczność

Komórki macierzyste (stem cells) to podstawowe elementy konstrukcyjne organizmów, posiadające niezwykłą możliwość przekształcania się w wyspecjalizowane komórki i tkanki niezbędne do życia i funkcjonowania. Zainspirowana tą koncepcją architektura ZMS wykorzystuje matrycę zoptymalizowanych pod kątem mediów Elementów Obliczeniowych (Processing Elements – PE) pełniących rolę „komórek macierzystych” zdolnych w każdej chwili podjąć jedną z wielu wyspecjalizowanych funkcji akceleracji wymaganych przez współczesne urządzenia obsługujące media. System oferuje korzyści w postaci elastyczności, wydajności i funkcjonalności w porównaniu do elementów krzemowych o stałych funkcjach, tradycyjnie stosowanych w układach SoC.

Niewiarygodna skalowalność

Skalowalność architektury ZMS znalazła zastosowanie w pierwszym teraflopowym akceleratorze o wymiarach arkusza A4 i zużywającym mniej energii elektrycznej niż komputer PC. Wykorzystując niemal nieograniczoną możliwość łączenia układów ZMS w łańcuchy można zbudować supernowoczesny hiperkomputer o mocy obliczeniowej wielu petaflopów. Urządzenie takie będzie przy tym 100 razy mniejsze, 100 razy bardziej energooszczędne i 100 tańsze niż konwencjonalny superkomputer.

Wysoka wydajność energetyczna

Dzięki gęstości obliczeniowej każdego Elementu Obliczeniowego, ZMS-05 SoC jest w stanie wykonać olbrzymią ilość obliczeń związanych z obróbką mediów w znacznie krótszym czasie, i pobierając znacznie mniej energii niż standardowy procesor; przekłada się to na dłuższy czas pracy na bateriach. Inteligentne systemy kontroli zasilania umożliwiają dopasowanie szybkości i zużycia energii przez procesor do wykonywanego zadania – nieużywane funkcje można całkowicie wyłączyć, wprowadzić w stan głębokiego uśpienia a następnie natychmiastowo uruchomić na przykład po kilku tygodniach bezczynności, co pomoże jeszcze bardziej przedłużyć żywotność baterii.

Kompletne rozwiązania na platformie Zii

Procesor ZMS-05 to matryca obróbki mediów, dwa rdzenie ARM i zestaw zintegrowanych kontrolerów urządzeń peryferyjnych oraz interfejsy sprzętowe, zaawansowane SDK i oprogramowanie middleware. Umożliwi to programistom, partnerom OEM, ODM i integratorom systemów tworzenie nieograniczonych kombinacji i projektowanie wysoce innowacyjnych produktów.

Partnerzy debiutu ZiiLABS

Wraz z debiutem platformy ZiiLABS i wejściem ZMS-05 do produkcji, firma rozpoczęła współpracę z wieloma partnerami OEM na całym świecie. Produkty oparte na ZMS zapowiedziały już: MicroStar International, Perception digital, F&S Electronic, MediaNet, ASTAK, PowerLinux i Grandeye.

Więcej informacji na stronie www.Zii.com

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu