Bezpiecznie na białych stokach

Już za kilka dni (lub tygodni) dla wielu osób rozpocznie się zimowe szaleństwo sportowe, w ramach ferii szkolnych i urlopów. Jednak sporty zimowe to nie tylko olbrzymia przyjemność, ale także niemałe ryzyko. Analitycy serwisu Hipermarketfinansowy.pl przyjrzeli się różnym ubezpieczeniom zimowym, sprawdzając na co warto zwrócić szczególną uwagę kupując polisę.

Każda z oferowanych na polskim rynku polis zimowych zawiera ubezpieczenie OC na stoku (w różnej wysokości). Jednak nie każda oferuje również ochronę sprzętu sportowego (lub oferuje różną – np. tylko od kradzieży, ale nie od zniszczenia). Może to mieć szczególne znaczenie w przypadku osób, które mają nowy lub wysokiej klasy, profesjonalny sprzęt sportowy.

Znacznie więcej uwagi należy poświęcić czytając warunki polis zagranicznych. Tu w warunkach ubezpieczenia, obok ochrony OC i sprzętu, powinno się znaleźć refundowanie kosztów leczenia i kosztów ratownictwa. Nie należy ich pomijać także w krajach UE. Mimo, że Polacy mają w nich takie samo prawo do opieki medycznej, jak obywatele tamtych państw, to często występuje tam współfinansowanie operacji i zabiegów rehabilitacyjnych. Narciarz, czy snowboardzista bez specjalnego ubezpieczenia, zapewniającego odpowiednią kwotę na leczenie szpitalne i rehabilitacyjne, będzie musiał sam pokryć odpowiednią sumę.

Warto także pamiętać, że w wielu krajach koszty poszukiwań zaginionego sportowca lub turysty i koszty ratownictwa nie są pokrywane przez państwo. W przypadku braku odpowiedniego ubezpieczenia, kosztami zostanie obciążony uratowany człowiek.

Niektóre polisy ubezpieczeniowe zapewniają także ubezpieczonemu opiekę w ramach Assistance. W ramach pakietu może znajdować się organizacja pomocy medycznej i stomatologicznej w nagłych wypadkach, pomoc administracyjna, prawna, finansowa, wreszcie opieka tłumacza. Niektóre pakiety obejmują także organizację i pokrycie przejazdu i zakwaterowania osób bliskich, jeśli ubezpieczony ulegnie poważnemu wypadkowi.

Szczególną uwagę na warunki polis powinni zwrócić wielbiciele sportów bardzo ekstremalnych, uprawiający np. heliskiing lub heliboarding (zjazdy po świeżym śniegu, poza oznaczonymi trasami). Wiele polis nie pokrywa kosztów powstałych po wypadkach w trakcie tego typu zjazdów, dlatego wybór odpowiedniego ubezpieczenia jest tu szczególnie ważny.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu