Ekologiczny plac zabaw z opon ciężarowych Bridgestone

przez | 09/01/2009

Szkoła podstawowa z Cheshire nieopodal Manchesteru w Wielkiej Brytanii z pomocą Bridgestone znalazła ekologiczny sposób na budowę nowego placu zabaw dla dzieci i boiska do koszykówki. Opony do samochodów ciężarowych zostały poddane recyklingowi, wskutek którego otrzymano 500 m2 ziarnistej gumy. Jest ona wyjątkowo miękka i bezpieczna, a co najważniejsze z punktu widzenia dzieci – można ją pomalować na dowolny kolor.

bridge-szkola– Jesteśmy zachwyceni nowym placem zabaw. Jego porowata struktura sprawia, że z boiska zniknęły kałuże. Jest on jednocześnie wystarczająco miękki, aby dzieci mogły się bezpiecznie bawić. Bridgestone miał świetny pomysł – komentuje dyrektor szkoły. Współpraca Bridgestone ze szkołami rozwija się, dzięki organizacji przez koncern każdego roku konkursu rysunkowego Dreams at heArt. Jest on częścią ogólnoświatowej kampanii Bridgestone na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, prowadzonej pod hasłem Safety at heArt. Jego celem jest pobudzenie wyobraźni przyszłych kierowców i zachęcenie ich do wyrażenia swoich kreatywnych pomysłów w formie rysunku.

Zgodnie z prawodawstwem Unii Europejskiej, zakazującym wywozu opon na wysypisko, są one poddawane recyclingowi. Zużytych używa się w inżynierii cywilnej w celu zabezpieczania przed erozją lub izolacji. Opony mogą być również zamieniane na kruszywo – substytut piasku i żwiru w budownictwie, albo redukowane do postaci ziarnistej gumy po usunięciu elementów stalowych i pozostałych części struktury. Ziarnista guma ma szerokie zastosowanie między innymi w pokryciach dachowych, podłogach, ścianach dźwiękoszczelnych oraz w szkolnych obiektach sportowych.