Money.pl analizuje straty, jakie powoduje zakręcenie gazowego kurka

przez | 08/01/2009

Biorąc pod uwagę przychody firm w ostatnich latach, wstrzymanie produkcji na jeden dzień w Orlenie mogłoby przynieść straty w wysokości około 5 mln złotych. W Puławach spowodowałoby straty w wysokości ok. 2,5 miliona złotych. Ucierpiałaby cała gospodarka.

Money.pl przeanalizował konsekwencje jakie niesie przykręcenie gazowego kurka. W razie wstrzymania dostaw gazu do Polski, zapasy wystarczą nam prawdopodobnie na około 30 dni jednak przy założeniu, że mrozy nie przekroczą kilku stopni.

Tymczasem według profesor Teresy Znamierowskiej z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, jeśli gazu faktycznie zabraknie, odczuje to cała gospodarka: – Firmy nie będą miały wyjścia i zaczną ograniczać produkcję. Skutek może być taki, że spadnie popyt, bo ludzie nie będą chcieli wydawać pieniędzy, przedsiębiorstwa będą ograniczać podaż, a potem zatrudnienie.

Zdaniem profesor Znamierowskiej, w obecnej chwili nie sposób jednak dokładnie przewidzieć, jak potoczą się wypadki. Wszystko zależy od tego, jak długo potrwa ukraińsko-rosyjski spór i ograniczenia dostaw.

– Nie można być też do końca pewnym, co zrobi Rosja. Nie mamy żadnych gwarancji, że Moskwa nie postanowi przerwać dostaw również przez Białoruś – uważa profesor Znamierowska. – Płacimy teraz cenę za zerwania rozmów w sprawie dostaw gazu ze Skandynawii.