Szkolna ściąga z jadłospisu

Nauka w szkolnej ławce to ciężka praca, wymagająca dużej dawki energii. Aby uczeń mógł się prawidłowo rozwijać, potrzebuje posiłków prawidłowo zbilansowanych pod względem żywieniowym. Na potrzeby szkolnych kuchni Nestlé Professional przygotowało specjalną broszurę z zasadami Dobrej Praktyki Higienicznej i 20 pysznymi zestawami obiadowymi. Foldery zawierające gotowe przepisy i wskazówki żywieniowe trafią do większości polskich szkół podstawowych.

Broszury Nestlé Professional to nie tylko zestaw gotowych przepisów, ale i zbiór informacji o planowaniu i odpowiednim przygotowywaniu szkolnych jadłospisów. Można w nim znaleźć opisy podstawowych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. W materiale zawarto podstawowe zasady, których przestrzeganie umożliwi spełnienie wymagań Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP). Aby pyszne obiady nie traciły wartości odżywczych w fazie ich przygotowywania, w folderze umieszczono informacje o sposobach właściwego przechowywania żywności, jej rozmrażania czy obróbki cieplnej.

Przestrzeganie podstawowych zasad Dobrej Praktyki Higienicznej i Dobrej Praktyki Produkcyjnej zapewni szkolnym placówkom bezpieczeństwo żywności, która serwowana jest na uczniowskich stołówkach.

Zupa Do-Re-Mi-Fasola, Przysmak rybaka, a na deser Sułtanki w budyniu to jedna z propozycji obiadowych dla dzieci w wieku szkolnym. Za kuszącą nazwą kryją się posiłki smaczne i kolorowe, a przede wszystkim zdrowe (w naszym przykładzie są to: Zupa fasolowa, Filet z ryby z ziemniakami i surówką z buraczków oraz Budyń śmietankowy z rodzynkami i sosem karmelowym). Jeden obiad pokrywa 40% dziennej zalecanej ilości kalorii i wartości odżywczych dla dzieci w wieku 7-13 lat. Każdy przepis przygotowany jest dla 10 porcji, z zaznaczeniem ich wartości odżywczej oraz co równie ważne – jednostkowej ceny posiłku. Gotowe pomysły z pewnością ułatwią pracę szkolnych intendentów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu