Dane jeszcze nie utracone

Akcja Chrońpliki.pl ruszyła o północy wraz z Nowym Rokiem. Kampania ma na celu uświadomienie użytkownikom komputerów konieczności tworzenia kopii zapasowych plików przechowywanych na twardych dyskach i innych nośnikach, np. przenośnych pendrive’ach USB.

Technologie IT na dobre już zagościły w codziennym życiu. Komputer stał się domowym archiwum, w którym przechowywane są zdjęcia z wydarzeń, których nie da się powtórzyć – pierwsze kroki dziecka, pierwsza randka, wyjazd życia do Ameryki Południowej. To właśnie w komputerze przechowujemy materiały do pracy magisterskiej, zbierane mozolnie miesiącami. Mało kto pamięta jednak o tym, że   trzymanie tych plików w pamięci komputera tylko w jednej kopii nie jest bezpieczne. Ze statystyk wynika, że awaryjność samych dysków twardych waha się w granicach 1-2% w pierwszym roku użytkowania, ale już około 8% w trzecim roku. Prędzej czy później każdy dysk ulega awarii, której powodem mogą być również przepięcia elektryczne, wirusy, robaki, czy inne szkodliwe oprogramowanie. To jednak tylko dyski. Nasze komputery są narażone na znacznie więcej zagrożeń, płynących choćby od nas samych. Przyczną aż 30% utraconych danych jest ludzki błąd.

– Znam parę, która niemal rozeszła się po tym, jak chłopak usunął dziewczynie z komputera wszystkie starannie zebrane materiały do pracy magisterskiej, bo myślał, że to jakieś niepotrzebne stare notatki, a potrzebował miejsca na dysku, żeby wgrać nową grę – mówi Paweł Burdzy, specjalista ds. bezpieczeństwa danych Chrońpliki.pl – Takich przypadków jest mnóstwo. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie dane można odzyskać, lepiej więc ich po prostu nie tracić.

Mówi się, że dane dzielą się nadwie grupy – zabezpieczone oraz… jeszcze nie utracone. Według statystyk największych firm odzyskujących dane, skuteczność odzyskiwania to około 76%. Pozostałe 24% utraconych na zawsze danych nie brzmi przerażająco tylko jeśli nie dotyczy właśnie nas.

Zadaniem akcji Chrońpliki.pl jest nie tylko wyjaśnienie dlaczego warto robić kopie zapasowe i chronić swoje cenne dane, ale również przedstawienie wygodnych i skutecznych sposobów archiwizowania danych. Wszystkie niezbędne informacje znaleźć można pod adresem www.chrońpliki.pl, gdzie zgromadzone zostały artykuły teoretyczne, porady dla użytkowników i informacje dotyczące przebiegu kampanii. Na stronie można się również podzielić się swoją historią utraty danych, a autorzy najbarwniejszych z nich zostaną uhonorowaniatrakcyjnymi nagrodami. Ciekawym narzędziem, zaprojektowanym przez twórców strony, jest Przypominacz, w którym każdy odwiedzający może ustawić sobie polecenie przypominania drogą mailową o konieczności utworzenia kopii zapasowej. W ramach akcji na uczelniach w całej Polsce odbędą się wykłady dla studentów dotyczące robienia kopii zapasowych i archiwizacji, wspierane przez cykl audycji w rozgłośniach studenckich i regionalnych.

Akcję merytorycznie wspierają prestiżowe uczelnie: Akademia im. Leona Koźmińskiego oraz Polsko–Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych z Warszawy. Patronami medialnymi są Interia.pl, Gazeta Studencka, wortal Storagefocus, miesięcznik komputerowy PC Format oraz portal Students.pl.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu