Rankingi najlepszych funduszy – Szwajcaria

Ile zarabiają inwestorzy najlepszych funduszy w Polsce, a ile w innych krajach? W dzisiejszej części przyglądamy się Szwajcarii. Bazujemy na oficjalnych źródłach Lipper Reuters i stronach internetowych firm zarządzających funduszami.

W czołówce funduszy szwajcarskich pod kątem stóp zwrotu znajdują fundusze akcji opartych na spółkach europejskich i chińskich. Przypomnijmy, że 2006 i 2007 rok, to niespotykana hossa na giełdach, w tym europejskich i na Dalekim Wschodzie. Jednak ubiegłoroczna bessa dotknęła niemal wszystkie giełdy na świecie, co przełożyło się na wyniki funduszy inwestycyjnych.
W Szwajcarii najwięcej pozostało z osiągniętych zysków funduszowi CSIMF Universe F, który legitymuje się 3-letnią stopą zwrotu na poziomie 86%. Zarządza nim renomowana instytucja finansowa należąca do grupy Credit Suisse. Fundusz posiada w portfelu akcje spółek ulokowanych w Europie, poza Szwajcarią. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się  dwa bliźniacze fundusze inwestujące w akcje na dynamicznym rynku chińskim, zarządzane przez JP Morgan (JF China C Acc USD oraz JF China A Acc USD).

Dla porównania najlepszy polski fundusz inwestujący w instrumenty giełdowe uzyskał w tym samym okresie 3-letnią stopę zwrotu 143% w ujęciu złotówkowym oraz 170% po przeliczeniu na dolary (Investor FIZ). Jest to ponad dwa razy wyższa stopa niż osiągnęły fundusze JP Morgana.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu