Światłowód prosto do domu

Śląskie firmy telekomunikacyjne budują w Gliwicach pierwszą w Polsce w pełni światłowodową sieć w nowoczesnej technologii  Fiber To The Home (FTTH). Projekt realizowany jest przez SSH Sp. z. o. o. operatora sieci Sikornik.Net, 3S Śląskie Sieci Światłowodowe oraz SGT S.A., operatora cyfrowej telewizji kablowej JAMBOX. Nowe medium transmisyjne umożliwi dostęp do Internetu, cyfrowej telewizji HD oraz usług telefonicznych. Pierwszy etap budowy dotyczy gliwickiej dzielnicy Sikornik w woj. śląskim.

FTTH to szerokopasmowa usługa teleinformatyczna, złożona w całości z urządzeń światłowodowych. Umożliwia ona doprowadzenie końcówki światłowodu do każdego z mieszkań na danym terenie. Nowo powstała sieć światłowodowa w dzielnicy Sikornik w Gliwicach będzie oferowała  transmisje takich mediów jak: cyfrowej telewizji JAMBOX w jakości HD, telefonii VoIP oraz szybkiego dostępu do Internetu. Oferowana szybkość łącza będzie dostosowana do potrzeb abonentów – w standardzie wynosi 10MB/s, lecz  technologiczne możliwości sieci to nawet 100 Mb/s.

– W dzisiejszych czasach abonenci chcą nie tylko dobrego sprzęt multimedialnego, jak np. telewizory HD, ale także dostęp do usług, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości nowych technologii – mówi Tomasz Brol, prezes Firmy SSH Sp. z.o.o. – Chcemy sprostać tym oczekiwaniom, dlatego zdecydowaliśmy się na modernizację sieci. Z uwagi na koszty i ilość pracy realizujemy ten projekt we współpracy ze Śląskimi Sieciami Światłowodowymi i Śląską Grupą Telekomunikacyjną. Tak jest szybciej, sprawniej i pewniej z uwagi na doświadczenie partnerów biznesowych – dodaje T. Brol.

Na przebudowie skorzysta również sieć Dronet, która obecnie funkcjonuje na Sikorniku, a oparta jest o strukturę kabli miedzianych. Stworzyli ją pracownicy i studenci z Politechniki Śląskiej.

– Czekaliśmy na sieć, która gwarantować będzie wysoką jakość i duże przepustowości. Wreszcie skończą się problemy z awariami po  wyładowaniach atmosferycznych czy czasowym brakiem dostępu do Internetu. Dlatego też zdecydowaliśmy się na współpracę z SHH – mówi Paweł Zmysłowski, założyciel sieci Dronet – Szybkość przepływu informacji, po modernizacji sieci znacznie się zwiększy. Dzięki temu będziemy mieli taki sami komfort pracy Internecie, jak na terenie Politechniki Śląskiej, gdzie cała uczelnia jest podłączona do światłowodów – dodaje.

Nowa sieć światłowodowa pozwoli na oferowanie abonentom nowoczesnej telewizji kablowej JAMBOX, której operatorem jest SGT S.A. Kablówka 3 Generacji to w pełni cyfrowa, interaktywna telewizja kablowa. JAMBOX pozwala za pośrednictwem odbiornika telewizyjnego m.in. na: korzystanie z zasobów sieci Internet (np. YouTube), interaktywny kontakt z innymi użytkownikami (np. poprzez gry), odbieranie programów telewizyjnych w takich konfiguracjach jakie nie są dostępne w żadnej innej telewizji oraz korzystanie z pełnej jakości HD.

– SGT S.A. tworzą lokalni dostawcy Internetu, którzy dzięki współpracy stali się konkurencyjni na rynku usług telekomunikacyjnych – wyjaśnia Bartłomiej Czardybon, prezes SGT S.A. – Nasza spółka umożliwia lokalnym operatorom podjęcie takich inwestycji, których samodzielnie nie byliby w stanie przedsięwziąć – stwierdza B. Czardybon.

Przebudowa sieci telekomunikacyjnej w Gliwicach jest możliwa dzięki istniejącej już infrastrukturze światłowodowej należącej do 3S Śląskich Sieci Światłowodowych. W ciągu 5 lat firma położyła na Śląsku 500 km kabli, a do sieci podłączyła tak ważne podmioty jak Śląska Akademicka Sieć Komputerowa, która jest operatorem łączy dla Politechniki Śląskiej. W ostatnim czasie spółka rozbudowała główny ring swojej sieci 3S Metro Ethernet o długości 120 km do przepływności 10Gb/s.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu