Przejdź do treści

Zachowajmy nisko-kosztowe loty z Warszawy

Wizz Air jest drugim graczem na rynku linii lotniczych w Polsce oraz jednocześnie największą nisko-kosztową linią. Do końca roku Wizz Air przewiezie 5,9 mln pasażerów, z czego 3,7 miliona będą to osoby podróżujące z i do Polski.

Obecnie Wizz Air posiada 39% udziału w rynku nisko-kosztowych lotów w Polsce. W porównaniu z 2007 r. liczba osób korzystających z usług przewoźnika wzrosła o 32%. Wizz Air oferuje loty z polskich miast na 61 trasach, w tym 16 połączeń z Warszawy, co daje mu pozycję drugiej pod względem wielkości linii lotniczej w stolicy. W 2008 r. 15% podróżujących, czyli 845 000 osób skorzystało z usług Wizz Air podróżując z i do Warszawy.

Co więcej, liczba pasażerów co roku rośnie – w listopadzie 2008 r. w porównaniu z tym samem okresem w 2007 r. liczba osób korzystających z usług przewoźnika zwiększyła się o 12%. Tymczasem ogólne obłożenie lotów w listopadzie spadło o 14%. Stanowi to trzeci najostrzejszy spadek wśród najważniejszych europejskich lotnisk.

Wizz Air oferuje loty z warszawskiego lotniska od 2004 r. Przewoźnik znacząco zainwestował w powstanie i działalność swojej bazy na tym lotnisku, która bezpośrednio zatrudnia ponad 100 osób lokalnej załogi, a pośrednio generuje miejsca pracy dla 1000 osób.

Czy Warszawa jest gotowa na uniemożliwianie największej nisko-kosztowej linii lotniczej realizowania połączeń?

PPL podjął decyzję o zamknięciu Terminalu Etiuda bez propozycji innych, korzystnych dla nisko-kosztowych przewoźników rozwiązań. Pasażerowie będą musieli opłacać dwukrotnie wyższą opłatę pasażerską. Jak pokazują badania PPL przeprowadzone wśród pasażerów linii Wizz Air 45% klientów nie jest skłonna uiszczać wyższych opłat i zrezygnuje z podróżowania.

Wizz Air jest zdecydowanie przeciwny decyzji PPL o zamknięciu Terminalu Etiuda. Przewoźnik znalazł poparcie wśród swoich pasażerów. Na stronie Wizz Air umieszczona została petycja. Już w ciągu 2 pierwszych dni ponad 4500 osób podpisało się pod deklaracją, że zwraca się do Przedsiębiorstwa Polskie Porty Lotnicze oraz do Polskiego Rządu o rewizję planów warszawskiego lotniska z perspektywy interesu obywateli Polski i polskiego lotnictwa cywilnego.

Decyzja PPL może spowodować, że Wizz Air drastycznie ograniczy ilość lotów oferowanych z warszawskiego lotniska lub też w ogóle wycofa się z niego.

„50% pasażerów podróżujących z Polski wybiera loty nisko-kosztowe. Stolica takiego kraju jak Polska potrzebuje nisko-kosztowych linii lotniczych z prawdziwego zdarzenia” – mówi József Varadi, Prezes Wizz Air – „Zamykając terminal Etiuda pozbawiamy pasażerów możliwości wyboru. Wizz Air jest ostatnią ultra nisko-kosztową linią w Warszawie. Z 8 nisko-kosztowych przewoźników operujących ze stolicy już 3 zamknęło loty, a 4 obniżyło obłożenie. Oznacza to, że Warszawa powinna być poważnie zaniepokojona, że niebawem jedynie wysoko-kosztowe linie będą oferowały z niej połączenia”.

Opłaty oferowane przez Wizz Air są najniższe w Polsce – o 1/3 niższe niż te oferowane przez LOT. Konsekwencją decyzji o zamknięciu Terminalu Etiuda będzie brak wyboru dla pasażerów i monopol na wysoko-kosztowe loty.