Ponad 12 tys. zbliżeniowych kart Visa payWave wydanych w Polsce

By | 09/12/2008

Karta BZ WBK Visa Electron<30 payWave najbardziej innowacyjnym produktem 2008 na konferencji Central European Electronic Card

Liczba wydanych przez Bank Zachodni WBK kart Visa z mikroprocesorem i anteną umożliwiającą dokonywanie płatności zbliżeniowych w czasie poniżej jednej sekundy przekroczyła 12 tysięcy. Technologia zbliżeniowa Visa payWave została udostępniona w Polsce w ramach wspólnego programu organizacji Visa Europe, BZ WBK i centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego eService. Karty Visa Electron<30 payWave znalazły się jesienią br. w standardowej ofercie BZ WBK kierowanej do młodych ludzi w trzech ośrodkach akademickich: w Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.

Karta Visa Electron<30 z dodatkową funkcją Visa payWave umożliwia dokonywanie szybkich płatności jedynie poprzez zbliżenie karty do czytnika terminala na odległość do 5 cm, bez konieczności podawania karty sprzedawcy czy też wkładania jej do czytnika dla kart z mikroprocesorem. Pozwala na to wtopiona w kartę mini-antena, dzięki której karta może drogą radiową wymieniać z terminalem dane o transakcji.

Karta BZ WBK Visa Electron<30 payWave otrzymała tytuł najbardziej innowacyjnego produktu 2008 r. wśród kart zgłoszonych do konkursu z okazji dwudniowej branżowej konferencji Central European Electronic Card zakończonej w ub. tygodniu w Warszawie. Oprócz standardowych funkcji, takich jak płatności w sklepach czy wypłaty z bankomatu wyposażona w mikroprocesor, realizująca płatności zbliżeniowe debetowa karta Visa Electron<30 payWave oferuje także inne możliwości.

Z karty można korzystać do płatności w Internecie, przy czym bezpieczeństwo transakcji internetowych zawieranych tymi kartami dodatkowo podnosi wdrożony przez Bank Zachodni WBK system Verified by Visa. Z kolei dzięki usłudze Visa cash back kartą Visa Electron<30 można także wypłacać w kasie sklepowej kwoty do 200 zł przy okazji płacenia kartą za zakupy. Karta Visa Electron<30 payWave z dodatkową funkcją zbliżeniową dostępna jest dla wszystkich osób, które zdecydują się na otwarcie bezpłatnego Konta<30 w trzech ośrodkach akademickich: w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

„Cieszy nas fakt, że już ponad 12 tys. młodych ludzi wybierających tej jesieni nasze darmowe konto dla osób przed trzydziestką będzie miało możliwość skorzystania z szeregu zalet, jakie niesie ze sobą technologia zbliżeniowa” – stwierdził Tadeusz Kościński, dyrektor Obszaru Direct Banking Banku Zachodniego WBK. „Tytuł najbardziej innowacyjnego produktu dla karty Visa Electron<30 payWave potwierdza słuszność naszej strategii nastawionej m.in. na innowacje oraz na obsługę ludzi młodych, którzy najszybciej z tych innowacji korzystają.”

Spośród 2 mln klientów BZ WBK ponad 750 tys. to ludzie młodzi, którzy najczęściej spośród różnych grup klientów banku posługują się bankowością elektroniczną i innymi nowoczesnymi usługami oferowanymi do konta. Przykładowo, w 2007 r. BZ WBK udostępnił swoim klientom indywidualnym bezpieczne płatności w Internecie. Od jesieni 2007 r. z usługi Verified by Visa umożliwiającej weryfikację tożsamości obydwu stron transakcji – zarówno posiadacza karty Visa, jak i sklepu internetowego – mogą korzystać posiadacze ponad 1,5 miliona kart Visa wydanych przez BZ WBK, w tym użytkownicy ponad 1 miliona kart Visa Electron.

„Gratulujemy Bankowi Zachodniemu WBK karty z mikroprocesorem Visa Electron<30 payWave, która pokazuje, jak wiele możliwości stwarza przejście na technologię mikroprocesorową EMV zarówno w sferze bezpieczeństwa, jak i realizacji dodatkowych funkcji. Jedną z nich są płatności zbliżeniowe Visa payWave, które naszym zdaniem staną się przełomem w sferze drobnych płatności, gdzie obecnie króluje gotówka” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.

„Jako pierwsze i jedyne centrum autoryzacji i rozliczeń obsługujące płatności zbliżeniowe Visa payWave w Polsce bardzo cieszymy się z tak znaczącej liczby tych kart na rynku. Im więcej wydanych kart z funkcją zbliżeniową, tym większą potrzebę ich obsługi odczuwają placówki detaliczne” – powiedział Marek Paradowski, prezes eService, agenta rozliczeniowego obsługującego sieć ponad 50 tys. terminali POS.

Funkcja Visa payWave, w którą dodatkowo wyposażone są karty Visa Electron<30 payWave przeznaczone do płatności o niskiej wartości (do 50 zł), szczególnie przydatna jest w miejscach, gdzie ważna jest szybkość dokonywania transakcji, np. transport miejski, kioski, bary szybkiej obsługi, kawiarnie. W Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu zostały udostępnione w placówkach detalicznych czytniki umożliwiające płatności zbliżeniowe kartami Visa payWave. Wszystkie te placówki handlowe i usługowe można znaleźć na stronie www.visa.pl dzięki zainstalowanej tam wyszukiwarce placówek obsługujących karty Visa payWave. Internauci mogą nie tylko znaleźć adres interesującej ich placówki, przyjmującej płatności zbliżeniowe, ale także zobaczyć większość takich placówek na mapie Google Maps. Punkty akceptujące płatności zbliżeniowe Visa payWave są specjalnie oznakowane.

Cała operacja płatności zbliżeniowej jest prosta i równie bezpieczna, jak tradycyjna transakcja kartą. Wyjątkowa szybkość transakcji jest możliwa dzięki temu, że proces jej autoryzacji w przypadku drobnych płatności odbywa się w trybie off-line (czyli bez autoryzacji w banku). Kartami Visa payWave, które są wyposażone zarówno w mikroprocesor, jak i pasek magnetyczny będzie można płacić również w zwykłych terminalach za transakcje o kwotach powyżej 50 zł – tyle tylko, że będzie to wymagać potwierdzenia kodem PIN. Przy zakupach poniżej 50 złotych kod PIN nie jest potrzebny, jednakże użytkownicy kart mogą być co pewien czas proszeni o wprowadzenie go ze względów bezpieczeństwa.

Programy Visa payWave przyśpieszają obsługę przy kasie i ułatwiają płatności w punktach handlowo-usługowych akceptujących te karty zbliżeniowe. Programy takie działają już m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei, na Tajwanie oraz w Malezji, Singapurze i Gwatemali.