Pierwszy paszport biometryczny we Francji dzięki Atos Origin i Safran

31 października wręczono pierwszy paszport biometryczny obywatelowi Francji. Produkcja paszportów jest możliwa dzięki systemowi informatycznemu, opracowanemu wspólnie przez firmy Atos Origin i Safran. Projekt zrealizowano na zamówienie Krajowej Agencji Bezpieczeństwa Dokumentów we Francji (ANTS).

Ustawa europejska z 2006 r. stanowi, że wszystkie paszporty, wydane począwszy od czerwca 2009 roku, muszą zawierać zakodowany biometryczny wizerunek twarzy właściciela oraz jego odcisk palca. Wydawanie paszportów z elementami biometrii wymaga jednak zarówno zmian systemowych jak i organizacyjnych. Wszelkie punkty przyjmujące wnioski oraz wydające spersonalizowane dokumenty musiały zostać wyposażone w nowy sprzęt informatyczny z odpowiednim oprogramowaniem.

We Francji informatyzacją procesu produkcji nowych paszportów zajęły się dwie firmy – Atos Origin i SAFRAN, podlegająca pod Sagem Sécurité. Atos Origin, jako główny wykonawca projektu, odpowiadał całkowicie za prawidłowe wdrożenie systemów dostarczania paszportów. Zadaniem Atos Origin było również przeprowadzenie szkoleń dla ponad 13,000 agentów. SAFRAN dostarczył usługę bezpiecznego gromadzenia danych i zajął się pośredniczeniem w dostarczeniu paszportów do urzędów miast we Francji oraz do konsulatów zagranicznych.

– Dzięki owocnej współpracy z Atos Origin, udało się dostarczyć usługę na bardzo wysokim poziomie, mimo presji napiętych terminów tak poważnego klienta, jakim są władze Francji – mówi CEO firmy SAFRAN, Jean-Paul Herteman.

Paszport biometryczny określany jest często jako e-passport – by zaznaczyć, że w dokumen­cie znajdują się dane zapisane w sposób elektroniczny, które w ten sam sposób mogą zostać odczytane. Wprowadzenie zapisu danych biometrycznych osoby, na którą paszport został wystawiony, ma zagwarantować jednoznaczne powiązanie pomiędzy osobą, a dokumentem, którym się ona posługuje.

W Polsce paszporty biometryczne wydawane są od 28 sierpnia 2006 roku. Zawierają chip, a w nim zakodowane informacje o wyglądzie posiadacza paszportu oraz zapisane cyfrowo zdjęcie twarzy.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, od czerwca 2009 polskie paszporty biometryczne będą zawierać również zakodowany odcisk palca.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu