Wracają i inwestują

Choć jeszcze całkiem niedawno wydawało się to mało prawdopodobne, dziś trudno już mieć wątpliwości – nadeszła fala powrotów z Wysp Brytyjskich do Polski. Wraz z emigrantami napływają pieniądze zarobione przez nich zagranicą.

Na co zostaną wydane? Co czwarty powracający Polak, jak wynika z raportu Gemiusa, planuje zainwestowanie kapitału we własny biznes. Pomimo związanych z tym trudności. – W Irlandii łatwiej prowadzić firmę – mówi Michał, młody projektant, który dwa lata spędził w Dublinie. – I więcej można zarobić. Ale tu wszystko zmienia się na lepsze. No i, co by nie mówić, jestem u siebie.

Jednak jest temat, który w rozmowach o przeznaczeniu zarobionych pieniędzy przewija się częściej niż własna firma. Jaki? – Kupimy mieszkanie – cieszą się Monika i Oskar, małżeństwo z czteroletnim synkiem. – Wreszcie wyprowadzimy się od rodziców.

Mieszkanie to zdecydowanie najbardziej upragniony zakup powracających emigrantów. Przy tym, warto zauważyć, że nie tylko tych, którzy dotąd nie mieli własnych czterech kątów. Coraz więcej jest takich osób, które kupują lokal dla zysku. I słusznie. – To doskonała inwestycja – twierdzi Krzysztof Jabłoński z Citibox, doradzającej w zakupach nieruchomości pod wynajem. – Stały i pewny dopływ pieniędzy przez długie lata. A dla młodych ludzi, tych z wyżu demograficznego, którzy nie wierzą w obietnice wysokich emerytur, świetne zabezpieczenie na przyszłość. Pytany o to, czy w obecnej sytuacji kryzysu, gdy większość osób wstrzymuje się z decyzjami o zakupie nieruchomości takie transakcje nadal są zawierane Jabłoński odpowiada: Nie wszyscy zamrozili swoje działania. W ciągu kilku ostatnich tygodni zrealizowaliśmy dla klientów z Londynu trzy takie transakcje.

Można więc z pewną ulgą stwierdzić, iż wbrew pozorom, pomimo zatrważającego większość kryzysu, ludzie nadal prowadzą firmy i realizują transakcje, a gdy indeksy lecą w dół można także zarobić. Trzeba jedynie wiedzieć, gdzie ulokować fundusze.

Przykładem dobrego zabezpieczenia z pewnością są nowoczesne mieszkania, które można dziś kupić we Wrocławiu – jak te w Rezydencji Tumskiej, inwestycji firmy Ghelamco. Takie mieszkania, zlokalizowane w ścisłym centrum, z możliwością ekskluzywnego wykończenia pod klucz i wygodnymi miejscami parkingowymi stanowią doskonałą ofertę dla osób szukających mieszkań pod wynajem w wyższym standardzie. A takich osób we Wrocławiu stale przybywa. Szczególnie, że Wrocław – jak wynika z internetowych badań przeprowadzonych przez Gemiusa: „Plany i decyzje mieszkaniowe Polaków z zagranicy” – na liście miast, w których najchętniej planowany jest zakup mieszkania, znalazł się na drugim miejscu w Polsce, wyprzedzony tylko przez stolicę. Z pewnością przełoży się to na wartość wrocławskich nieruchomości.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu