Londyn i Warszawę połączyła premiera AURY™

przez | 28/11/2008

Sztuka i nowoczesne technologie – to główne elementy premiery luksusowego telefonu AURA™. W Warszawie telefon można było oglądać w otoczeniu zdjęć Tomka Sikory, w Londynie Motorola połączyła prezentację z odsłonięciem instalacji sławnego studia architektonicznego – UNStudio.

25 listopada w Londynie odsłonięto instalację “Time Out of Scale” zaprojektowaną przez Bena van Berkela, współzałożyciela UNStudio. Dzieło przedstawiało przestrzeń zainspirowaną telefonem AURA – nowym, luksusowym modelem Motoroli o klasycznym designie. Tymczasem w Warszawie AURA została zaprezentowana w otoczeniu zdjęć Tomka Sikory i poezji Renaty Plagi. Wieczorny wernisaż otworzył wystawę “Kobieta”, nad którym mecenat objęła Motorola.

Londyn:

Zainspirowana luksusowymi zegarkami oraz ponadczasowym designem, AURA przełamuje konwencję oraz ustanawia nowy standard w dziedzinie tworzenia telefonów komórkowych – ich design staje się prawdziwym dziełem sztuki, a w procesie tworzenia dużą rolę odgrywa rękodzieło. Elementy wykonane ręcznie oraz pierwszy okrągły wyświetlacz zastosowany w telefonie, stały się inspiracją dla amsterdamskiego UNStudio. W efekcie powstała niepowtarzalna instalacja, pozwalająca na indywidualne zmysłowe przeżycia.

– Ten projekt pozwala artystom złamać obowiązujące reguły i wykorzystać koncepcje, które zarówno stawiają nowe wyzwania jak i nie miały do tej pory precedensu. AURA była naszą inspiracją do przedstawienia i zdekonstruowania tematu czasu i rękodzieła oraz wyjścia poza to, co jest znane, pozwoliło nam to również stworzyć przestrzeń gdzie wszystko jest możliwe – mówi Ben van Berkel, główny architekt UNStudio.

Wewnątrz instalacji czas jest przedstawiany przez rytmiczne zmiany dźwięku oraz obrazów. Gładka biała przestrzeń z dużym wypukłym okiem na jednym końcu w połączeniu z muzyką tworzy miejsce, w którym człowiek może się zatracić.

– Chcieliśmy, aby premierze AURY towarzyszyło coś wyjątkowego. Chcieliśmy stworzyć coś, co nie tylko odda niezwykłe cechy telefonu, ale również przekroczy obowiązujące granice designu. UNStudio stworzyło prawdziwie olśniewającą instalację w hotelu ST Martins Lane, którą mamy nadzieję, że odwiedzi wiele miłośników sztuki i designu – mówi Jim Wicks, corporate vice president and director, Consumer Experience Design, Motorola.

Instalację można oglądać w ekskluzywnym hotelu St Martins Lane w Londynie od 25 listopada do 5 grudnia 2008, siedem dni w tygodniu w godzinach 10:00 – 20:00.

Warszawa:

W czasie polskiego wernisażu wystawy “Kobieta” odbyła się licytacja kalendarzy ze zdjęciami Tomka Sikory i poezją Renaty Plagi przekazanych przez Motorolę. Wszystkie egzemplarze były sygnowane przez artystów. Fundusze pozyskane z tego przedsięwzięcia wesprą młodych polskich artystów.

Luksusowy model AURA™ doskonale prezentował się pośród zdjęć Tomka Sikory, bardziej przypominających baśniowe portrety wykonane pastelami niż utrwalony migawką aparatu kadr. W swych dziełach artysta miękko operuje światłem, modeluje nim przestrzeń otaczającą kobietę. Każda uchwycona postać jest pełna charakteru oraz emocji. Sprawia wrażenie, jakby za chwilę miała odwrócić się od nas i odejść w głąb fotografii albo wrócić do przerwanego na moment zajęcia. Dopełnieniem fotografii są haiku Renaty Plagi – krótkie wiersze trafnie oddające ulotny nastrój chwili, kobiece emocje, obawy i pragnienia.

– Motorola znana jest z tego, że jako pierwszy producent telefonów komórkowych na świecie zaczęła doceniać kwestie designu swoich produktów. AURA powstała w wyniku inspiracji dziełami sztuki oraz niezwykle precyzyjnymi, szwajcarskimi zegarkami. To również wynik fascynacji artystycznym rękodziełem. Obecnie, w dobie produkcji masowej, ręcznie wykonane przedmioty nabierają coraz większej wartości – każdy z nich jest trochę inny, niepowtarzalny i zawiera cząstkę osoby, która go wykonała. AURA posiada właśnie te cechy – powiedziała Joanna Lewandowska, Country Manager Motoroli na Europę Środkowo-Wschodnią i Północną.

Wystawa “Kobieta” jest czynna w Fabryce Trzciny w Warszawie (ul. Otwocka 14) do 12 grudnia 2008 roku. Organizatorem wystawy jest Artinfo.pl.

Podstawowe MOTOcechy AURY™:

 • Pierwszy na świecie okrągły wyświetlacz o rozdzielczość 300dpi, 16 mln kolorów i średnicy 1,55″,
 • Wyświetlacz chroniony jest soczewką z 62-karatowego szafirowego szkła (jednego z najbardziej odpornych na zarysowanie materiałów),
 • obudowa wykonana ze stali nierdzewnej, chemicznie trawiona, rzeźbiona i polerowana,
 • szwajcarskie łożyska pozwalają na precyzyjne otwieranie telefonu,
 • towarzyszący otwieraniu telefonu efekt przypomina otwieranie drzwi luksusowego samochodu; gwarancja 100 000 otwarć,
 • koła zębate pokryte są wolframem, podobnie jak elementy silników w samochodach wyścigowych,
 • telefon pokryty jest warstwą PVD nadającą mu lustrzane lśnienie,
 • aluminiowane klawisze są indywidualnie formowane i anodyzowane,
 • technologia CrystalTalk™ zapewnia doskonałą jakość rozmowy,
 • technologia Bluetooth Stereo¹ zapewnia bezprzewodową łączność,
 • czas rozmowy – powyżej 7 godzin, czas czuwania² – do 400 godzin,
 • wymiary – 47,6 x 96,87 x 18,55 mm, waga – 141 gramów.

Dostępność:

AURA będzie dostępna w Polsce na przełomie 2008 i 2009 roku w cenie równej ok. 1500 euro. Więcej informacji na stronach: www.motorola.com/AURA i www.motorola.com/mediacenter.