IBM wspiera Światowy Dzień Walki z AIDS

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS firma IBM zaprasza do udziału w kampanii społecznej opartej na programie World Community Grid. W ramach tej inicjatywy każdy posiadacz komputera będzie mógł wesprzeć badania naukowe nad HIV i AIDS.

Światowy Dzień Walki z AIDS jest obchodzony co roku 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. W tym roku w wyniku zaangażowania firmy IBM każdy z nas ma szansę realnie wesprzeć walkę z AIDS. Dzięki programowi społecznemu IBM World Community Grid użytkownicy Internetu mogą udostępnić moc obliczeniową swoich komputerów ośrodkom badawczym na całym świecie, które zajmują się badaniami nad HIV i AIDS.

Jak to działa?

Wystarczy wejść na stronę www.worldcommunitygrid.com i ściągnąć, a następnie uruchomić aplikację startową WCG. Aplikacja łączy się automatycznie z serwerami udostępnionymi przez firmę IBM i pobiera zadania do obliczenia. Po ich zakończeniu wyniki odsyłane są do Centrum Badań firmy IBM w Bangalore. Następnie wyniki przesyłane są do ośrodków badawczych zaangażowanych w badania nad HIV i AIDS. Oprogramowanie WCG wykorzystuje jedynie moce komputera, które są w danym momencie nieużywane, można go także ustawić na zasadzie wygaszacza ekranu, dlatego nie istnieje zagrożenie spowolnienia pracy komputera.

Dzięki programowi World Community Grid badania naukowe, które normalnie trwałyby latami, mogą zostać przeprowadzone w kilka miesięcy. 1 grudnia 2008 r. internauci z całego świata, zaangażowani w ten projekt, udostępnią swoje komputery na miesiąc przyłączając się do projektu na rzecz walki z AIDS. Firma IBM ma nadzieję, że również polscy internauci aktywnie zaangażują się w tę inicjatywę i dołączą do społeczności WCG.

Obecnie ponad tysiąc użytkowników w Polsce udostępnia moce obliczeniowe swoich komputerów na rzecz różnych programów badawczych m.in. badań nad rakiem czy gorączką dengi. W ramach programu do globalnej sieci WCG podłączonych jest ponad 1 100 000 komputerów. Wykonały one do tej pory obliczenia, które w normalnych warunkach zajęłyby ponad 200 000 lat.

„Jestem dumny, że IBM umożliwia setkom tysięcy ludzi z całego świata zaangażowanie się w walkę z AIDS.” – powiedział Dariusz Fabiszewski, Dyrektor Generalny IBM Polska. „Mam nadzieję, że do World Community Grid będzie dołączać coraz więcej polskich internatów, którzy wierzą, że jedynie działając wspólnie możemy zmienić świat.”

Kluczowym elementem projektu jest zaangażowanie jak największej liczby internautów. Dlatego firma IBM nie tylko zachęca wszystkich do uczestnictwa w programie World Community Grid, lecz również, jeśli istnieje taka możliwość, do umieszczenia na swoich stronach internetowych linków do witryny projektu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu