Święta na plusie

przez | 26/11/2008

Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze sporo czasu, mimo to już rozpoczęła się „gorączka świątecznych zakupów”. Dla niemal wszystkich Polaków to okres wzmożonych wydatków i pogoni za prezentami. Dla sprzedawców to czas pomnażania zysków, ale również gorączkowego poszukiwania rąk do pracy.

„W okresie przedświątecznym, podobnie jak czasie wakacji, obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania na pracowników, szczególnie w sektorze usługowym. W największych miastach Polski boom zakupowy rozpoczyna się już po Święcie Zmarłych, a w skali całego kraju z końcem listopada. W tym czasie przede wszystkim sieci super- i hipermarketów gwałtownie zwiększają zatrudnienie” – mówi Monika Szyprowska-Jaumień ze Start People, Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego.

Klienci, na gwiazdkowe zakupy najchętniej wybierają właśnie duże sklepy z szybką obsługa i dostępem do wielu kas. Ruch w centrach handlowych w okresie świątecznym zwiększa się o 20-40 proc. Konkurencja w tym segmencie jest zacięta, więc sprzedawcy nie mogą sobie pozwolić na braki kadrowe. A jest o co walczyć – w zeszłym roku na Gwiazdkę wydaliśmy w sumie ponad 21 mld zł. Eksperci oceniają, że w tym roku zostawimy w sklepach podobną, lub większą sumę pieniędzy. „Mimo rozprzestrzeniających się informacji o kryzysie gospodarczym, nie obserwujemy jeszcze spadku zapotrzebowania na pracowników w tym sektorze rynku. Być może wynika to z faktu, że przeciętny Polak nie doświadczył jeszcze na własnej skórze skutków owego kryzysu i jak co roku przeznaczy dużą część dochodu na przedświąteczne zakupy. Z kolei sprzedawcy musza nadążyć nad zwiększającym się popytem” – ocenia Monika Szyprowska-Jaumień.

W rezultacie, dla wielu jest to doskonały moment na dodatkowy zarobek. Poszukiwani są nie tylko kandydaci na stanowisko kasjera, ale również magazyniera czy też pomocy sklepowej. Kolejna grupa to hostessy, osoby do roznoszenia ulotek oraz obsługi wydarzeń promocyjnych wewnątrz supermarketów. „Z naszych obserwacji wynika, że w okresie przedświątecznym supermarkety zwiększają zatrudnienie o kilka procent. Często też w tym czasie pracownicy tymczasowi wypełniają lukę po pracownikach etatowych, którzy biorą świąteczne urlopy” – mówi Monika Szyprowska-Jaumień.

Zarobki pracowników w czasie świąt są utrzymane na podobnym poziomie jak w ciągu całego roku. W zależności od regionu Polski, kasjer zarobi ok. 9-10 zł/h, za prace porządkowe w sklepie otrzymamy ok. 8-10 zł/h. Z kolei magazynier otrzyma wynagrodzenie w wysokości ok. 9 zł/h, a hostessa już w granicach 10-12 zł/h.

Polacy jak dotąd sceptycznie odnoszą się do doniesień o kryzysie ekonomicznym. Jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć sytuacji w najbliżej przyszłości. Niezależnie od globalnych wskaźników ekonomicznych, Święta to krótki okres, podczas którego mimo wszystko mamy możliwość skorzystać z okazji na powiększenie domowego budżetu.