„Pływak” przypłynął do krakowskiej „Meduzy” – uroczyste odsłonięcie rzeźby w biurowcu w Krakowie

W nowym biurowcu M65 Meduza przy ulicy Mogilskiej w Krakowie odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby „Pływak”, który za stałe zagości w tym budynku, jako swoiste powiązanie komercji z kulturą.

Pomysłodawcą jest GD&K Group, a w szczególności osoby Pana Szymona Dudy oraz Henryka Gaertnera. „Długo zastanawiałem się nad tym jak sprawić, aby budynek Meduzy stał się jeszcze bardziej wyjątkowy i mógł zapisać się na kartach historii. Doszedłem do wniosku – słusznego myślę, że nie ma lepszej do tego drogi jak dokonania kulturalne. Dlaczego by nie połączyć komercyjnego budynku, w którym pracuje się dla pieniędzy z pełną kultury, polotu i sztuki rzeźbą? Takie swoiste sacrum profanum XXI wieku.” – tłumaczył w trakcie odsłonięcia rzeźby Henryk Gaertner z GD&K Group.

„Mam nadzieje, że przyszli Inwestorzy a jest już ich wielu, który będą posiadać swoje lokale biurowe w tym budynku będą równie dumni i zadowoleni jak ja w tej chwili. Przecież praca nie musi się kończyć tylko na doznaniach komercyjnych. Niech każdy pomyśli sobie widząc tą rzeźbę, że kultura łagodzi obyczaje. W lecie bieżącego roku trwała debata na wyrzuceniem Erosa autorstwa Igora Mitoraja z krakowskiego rynku. Myślę, że jeśli taki pomysł powróci chętnie złożymy władzom miasta propozycję zaopiekowania się nim. A miejsce, godne takiego dzieła się znajdzie się od razu przy naszej następnej kluczowej dla miasta Krakowa inwestycji. Właśnie, dlatego dla tej rzeźby i dla takich innowatorskich pomysłów budynek Meduzy będę inny niż wszystkie pozostałe biurowce w Krakowie. Meduza będzie miała swojego Pływaka.”

Rzeźba „Pływak” jest monumentalną kompozycją ukazującą skok do wody mężczyzny ujętego w momencie silnego skłonu tułowia nad wyciągniętymi do przodu nogami, z rozciągniętymi na boki ramionami. „Pływaka” charakteryzuje doskonałe ujęcie modela, które koresponduje z interesującą formą uzyskaną dzięki ekspresji tworzywa: blachy połączonej ze sztucznym tworzywem. Korpus mężczyzny tworzą zespawane blaszane płaty o delikatnym wyprofilowaniu kontrastujące z silnie geometryzującymi, „kanciastymi” niewielkimi płatami blachy. Efekt ekspresji uzyskany został dodatkowo dzięki wyeksponowaniu mało precyzyjnych spawów – linii połączeń poszczególnych płatów blachy przypominających prymitywnie założone szwy oraz włączenie sztucznego tworzywa, jako masy wypełniającej partię czaszki modela oraz fragment pleców i mocno zdeformowanej ręki. Ekspresję uzupełniają niezamierzone naloty rdzy. Rzeźba „Pływak” wpisuje się znakomicie w europejska rzeźbę drugiej połowy XX wieku, w nurt romantyczno-ekspresyjny, a to ze względu na operowanie fakturą metalu wzbogaconego o sztuczne tworzywo. Zaakceptowanie nowych materiałów, zwłaszcza metali nieodlewanych, lecz spawanych nastąpiło w latach trzydziestych XX wieku.

„Pływak posiada swoją sygnaturę, tak więc nie jest rzeźbą bez swojego autora. Jednakże ze względu na fakt, że sygnatura ta jest nieczytelna możemy jedynie spekulować nad jej autorstwem. Przyjęliśmy, że jest to dzieło R.Touoda (?).Rozkwit rzeźby w metalu nastąpił, jako swoista reakcja na pokubistyczną estetykę. Związani z tym nurtem rzeźbiarze, zwani „spawaczami” przywiązywali szczególną wagę do ekspresji faktury wynikającej z istoty i z fizycznych właściwości tworzywa – metalu. Ekspresję potęgowano poprzez zestawianie różnych metali, łączonych niekiedy z innymi materiałami, jak drewno, beton, tworzywa sztuczne.” – tak pokrótce na temat rzeźby wypowiadała się pani Stefania Krzysztofowicz-Kozakowka, wybitny znawca i historyk sztuki minionego wieku.

Uroczystość w biurowcu M65 Meduza uświetniło wiele znanych osób z krakowskiego świata kultury, sztuki i oczywiście businessu.

Project managerem nowego biurowca M65 Meduza jest GD&K Consulting, a Generalnym Wykonawcą Zakład Remontowo-Budowlany MURDZA.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu