Wstępne podsumowanie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce

przez | 24/11/2008

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Polsce (17-23 listopada 2008 r.) mamy już za sobą. Była to pierwsza i największa globalna kampania promująca postawy przedsiębiorcze wśród ludzi młodych. W pierwszej, tegorocznej edycji wzięło udział 78 państw, w tym Polska. Dzięki liczbie zaangażowanych  partnerów i zorganizowanych wydarzeń nasz kraj był jednym ze światowych liderów tegorocznego Tygodnia.

Główny koordynator Tygodnia w Polsce – PKPP Lewiatan – zaprosiła do współpracy wielu Partnerów. Zaproszenie przyjęły 92 organizacje, organizacje, firmy i instytucje. Razem z ich kooperantami ta koalicja liczyła ponad 250 podmiotów.

Ich działania wspierał Komitet Honorowy na czele z premierem Waldemarem Pawlakiem oraz Komitet Koordynacyjny, w skład którego wchodziły Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja FOR,  Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.

Organizatorzy Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce przeprowadzili łącznie ponad 1500 wydarzeń zarówno lokalnych, jak również przedsięwzięć o wymiarze ogólnopolskim, w których wzięło udział ponad 85 tys. uczniów i studentów z całego kraju.

Największy zasięg miał koordynowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości projekt „Otwarta firma”, w ramach którego 53,5 tys. dzieci i młodzieży odwiedziło przedsiębiorstwa, by przyjrzeć się ich działalności. Ze wstępnych danych wynika, że w tym projekcie wzięło udział 600 szkół i 1300 firm, które wspólnie zorganizowały ponad 1300 lekcji przedsiębiorczości. Nawiązane przy tej okazji kontakty będą kontynuowane, co wzmocni praktyczną stronę edukacji ekonomicznej w szkołach.

Wśród innych wydarzeń ŚTPwP były różnego rodzaju konferencje, spotkania z przedsiębiorcami, warsztaty i konkursy. Przekonywały one młodych ludzi do 30 r.ż., że warto być przedsiębiorczym i kreatywnym oraz że warto się dobrze przygotować do wdrażania swoich pomysłów w życie, także poprzez założenie własnej firmy.

Oprócz szkół i przedsiębiorstw najbardziej aktywnym środowiskiem współorganizującym Tydzień w Polsce byli studenci z Forum Młodych PKPP Lewiatan. Najbogatszy program, obejmujący poza licznymi warsztatami oraz spotkaniami z przedsiębiorcami, turniej gry w Monopoly, happeningi, grę giełdową online, pokazy mody, marsz przedsiębiorczych ulicami miasta, przygotowało Zachodniopomorskie Forum Młodych PKPP Lewiatan.

W trakcie licznych dyskusji organizowanych podczas Tygodnia organizatorzy przygotowali dla rządu, organizacji pozarządowych, szkół i rodziców, rekomendacje wskazujące, jak stworzyć w Polsce środowisko społeczne sprzyjające przedsiębiorczości ludzi młodych.

Przebieg Tygodnia w Polsce obserwowały liczne media, a wiele z nich stworzyło z tej okazji specjalne programy.

Pomysłodawcami Global Entrepreneurship Week są premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carl Schramm.

Następny Global Entrepreneursheep Week odbędzie się w dniach 9-15 listopada 2009 r.