„wGady” profesora J.Bralczyka

Czy na popularnych internetowych blogach obowiązuje poprawna polszczyzna? W jaki sposób trafić do milionów młodych internautów, którzy czytają setki blogów, stron i tworzą własne wpisy?

Znany językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk przyjął wyzwanie i za pomocą wideobloga udziela porad językowych w Internecie pod adresem www.mojageneracja.pl/4142. Dzisiaj profesor opublikował kolejny film wideo, w którym odpowiada na pytania internautów.

Serwis społecznościowy MojaGeneracja.pl, adresowany do jednej z najliczniejszych polskich społeczności – 6-milionowej grupy użytkowników popularnego komunikatora Gadu-Gadu – proponuje internautom wirtualną poradnię językową profesora J. Bralczyka. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Nowy wideoblog prof. Jerzego Bralczyka, który od tygodnia jest dostępny w portalu społecznościowym MojaGeneracja.pl, już cieszy się ogromną popularnością wśród internautów. Na specjalny numer Gadu-Gadu profesora przyszły już setki zapytań o poprawne wyrażenia i często popełniane błędy językowe.

Profesor chętnie dyskutuje z internautami i odpowiada na ich pytania. W jednym z wpisów  zwraca się do odwiedzających bloga: „Serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy odwiedzili, odwiedzają i mają zamiar odwiedzić mój blog. Zasadniczo ma on postać „filmową” – raz w tygodniu nagrywamy mój „wgad”, w którym mówię o tym, co dla mnie ważne w języku, a także odpowiadam na niektóre pytania Państwa (…) za zawsze dla mnie przyjemne życzenia i pozdrowienia dziękuję”

W opublikowanym dzisiaj nowym filmie znany językoznawca odpowiada na pierwsze pytania odnośnie języka. Pani Urszula pyta, czy „sala wielodyscyplinarna” to wyrażenie poprawne. Pojawia się pytanie, jak to jest z „włączaniem”, czy „włanczaniem”. Pan Grzegorz z Niemiec ma dylemat – jak wybrać odpowiednią pozycję książkową poruszającą temat dobrego zachowania się.

Najwięcej wpisów i komentarzy pochodzi od uczniów i młodszych internautów. Za to, że prof. Jerzy Bralczyk  zdecydował się na prowadzenie bloga w portalu MojaGeneracja.pl wdzięczna jest m.in. internautka o nicku Holmina:

„Miejsce idealne! Ponieważ większość młodych ludzi przestaje czytać, nie bywa w bibliotekach, na spotkaniach autorskich, nie uczestniczy w kulturze. Internet jest wszechobecny i staje sie wyrocznią….Dlatego, żeby dotrzeć do większości społeczeństwa..to tylko ta droga – tak sadzę.”

Nowy wideoblog prof. Jerzego Bralczyka jest dostępny pod adresem: www.mojageneracja.pl/4142 i jest kontynuacją wideobloga prowadzonego na stronach internetowych tygodnika „Polityka”. Jest także kolejnym krokiem we współpracy z Gadu-Gadu. Znany polski językoznawca od dwóch lat jest patronem  wyjątkowej ogólnopolskiej akcji Gadu-Dyktando, skierowanej do milionów internautów, a  także autorem tekstu dyktanda.

Prof. Jerzy Bralczyk – językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zbiera wydania ‚Pana Tadeusza’ i stare podręczniki dobrego zachowania i mówienia. Jest autorem wielu publikacji książkowych i artykułów. Oprócz językoznawstwa interesuje się… życiem.

Adres wideobloga prof. Jerzego Bralczyka: www.mojageneracja.pl/4142

Nr GG prof. Jerzego Bralczyka : GG:4142

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu